Vende

Shqipëria vijon të jetë top destinacioni mesdhetar për pushimet verore, sipas Indipendent


Sezoni turistik veror në Shqipëri është hapur zyrtarisht dhe numrat e ardhjeve pritet të rritjen eksponencialisht me ngritjen e temperaturave.

Që prej muajve të parë të vitit janë thyer rekorde të njëpasnjëshme në vend dhe objektivi që duket realist, i afrohet një numri total prej 14 milionë turistësh të huaj këtë vit në Shqipëri, në krahasim me 10 milionë të vitit të shkuar.

Gjithashtu, një fushatë e mirë dhe e larmishme e mediave të huaja në promovimin e turizmit mesdhetar shqiptar, ka ndikuar në këtë.

Një artikull i fundit i britanikes The Indipendent, e cilëson po ashtu rastin: Shqipëria vijon të jetë top destinacioni mesdhetar për pushimet verore të këtij viti.

Çfarë shkruan Indipendent?

Shqipëria mund të jetë destinacioni tjetër i madh mesdhetar, ka thënë shefi i kompanisë më të madhe të pushimeve në Evropë.

“Është një vend i mrekullueshëm”, tha Sebastian Ebel, shefi ekzekutiv i Tui, për The Independent.

“Unë jam një tifoz i madh i Shqipërisë dhe mendoj se duhet dhe mund të bëjmë më shumë. Është në agjendën tonë ta shikojmë atë. Mendoj se perspektiva është e madhe dhe nuk do të habitesha nëse fillojmë një program të rëndësishëm atje”.

Ebel zbuloi se 10 vjet më parë, kur ai iu bashkua bordit ekzekutiv në Tui, ai kishte ngritur mundësinë për të nisur pushimet në Shqipëri.

“Unë nuk mund t’i bindja njerëzit të investonin atje,” tha ai.

Aktualisht, i vetmi operacion i Tui në Shqipëri është një fluturim dy herë në javë nga dega belge e kompanisë nga Brukseli në kryeqytet, Tiranë.

Në krahasim, linjat ajrore buxhetore tani kanë një program masiv nga Mbretëria e Bashkuar. Ryanair dhe Wizz Air kanë secili nga tre fluturime ditore për në Tiranë nga qendrat e tyre në Londër, përkatësisht Stansted dhe Luton.

Ryanair gjithashtu fluturon nga Birmingham, Bristol, Manchester dhe Edinburgh për në Aeroportin Ndërkombëtar Nënë Tereza të kryeqytetit shqiptar.

Marlene dhe Bernard Kayley, nga Preston, sapo janë kthyer nga një udhëtim në Shqipëri, duke thënë se kanë kaluar “një pesë ditë të mrekullueshme”.

Ata e ndanë kohën mes kryeqytetit dhe resortit kryesor, Durrësit. Në këtë të fundit, Kayley tha: “Hoteli ynë, Vila One Beach, ishte, siç tregon emri, në plazhin e bukur të pastër. Shefi i shkëlqyer i hotelit na ofronte çdo natë kuzhinë tradicionale shqiptare – jo nga menyja, ai thjesht pyeti se çfarë na pëlqente.

“Ne do të kthehemi patjetër në Shqipëri”.

Në dhjetor, ministrja e turizmit të vendit, Mirela Kumbaro, tha për The Independent: “Ne po synojmë një turizëm të nivelit të lartë në Shqipëri”. Ministrja, përmbledhja e së cilës përfshin gjithashtu mjedisin, tha se ajo “po kërkon hotele me katër dhe pesë yje me emra ndërkombëtarë”.

Nga të gjitha kombet e Evropës Lindore, Shqipëria duroi periudhën më të gjatë dhe më shtypëse nën komunizmin shtetëror në pjesën e fundit të shekullit të 20-të. Pothuajse asnjë turist nuk u lejua të vizitonte gjatë diktaturës staliniste 40-vjeçare të Enver Hoxhës.

Por një kompani e vogël në atë kohë, Regent Holidays, filloi të sillte vizitorë nga Britania e Madhe në vitet 1970. Ish-drejtori Neil Taylor kujton: «Në shumicën e viteve gjatë viteve 1970 dhe 1980 dërgonim rreth 12 grupe në vit atje.

“Diversiteti i klientelës ishte apeli i madh. Ne, ndoshta shumë keq, reklamuam në Daily Telegraph dhe në Morning Star për të siguruar që njerëzit që normalisht nuk do t’i kishin dhënë kohën e ditës njëri-tjetrit, papritmas duhej të silleshin në një grup të lidhur ngushtë për 10 ditë.

“Ne kishim të pasurit e papunë, me ndjenjën e paqartë se duhej të shihnin se për çfarë ishte komunizmi, kishim akademikët që vinin re çdo fjalë që thuhej dhe blinin çdo botim në anglisht, dhe kishim revolucionarët e egër të vendosur për të gjetur parajsën në Shqipëri dhe për të imponuar atë në Britani kur ata u kthyen”.

Një vend tjetër në kufi me Mesdheun gjithashtu mund të mirëpresë së shpejti pushuesit britanikë.

Shefi i Tui zbuloi gjithashtu për The Independent se sapo kishte diskutuar hapjen e Algjerisë për pushime në plazh.

“Kishte një mesazh shumë të qartë se situata e sigurisë nuk është aq e keqe sa mund të mendoni nga ajo që dëgjoni në Evropë.

“Por kjo nuk është në një mënyrë që ne mund t’i dërgojmë klientët. Do të hezitoja të bëja diçka përpara se situata e përgjithshme të përmirësohet.”

Algjeria, vendi më i madh në Afrikë, ka një gamë të gjerë zonash klasike pothuajse të zbrazëta, si dhe një vijë bregdetare të gjatë, kryesisht boshe, mesdhetare.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore