Vende

Shqipëria, pjesë e destinacioneve më të mira për vitin 2023 të “Lonely Planet”


“Lonely Planet” ka zbuluar listën e 18-të vjetore, ku edhe Shqipëria e zë një vend.

Ndryshe nga herët e kaluara, në vend të një liste të thjeshtë, destinacionet më të mira për vitin 2023 ndahen në pesë kategori: hani, mësoni, udhëtoni, çlodhuni dhe lidhuni.

Shqipëria, sipas Lonely Planet, renditet e dyta në kategorinë e “ndërlidhjes”. Një nevojë kjo, që është shfaqur pas kufizimeve të pandemisë.

Kështu, lista sugjeron se Shqipëria është një nga destinacionet më të mira për të udhëtuar në vitin 2023 dhe për t’u ndërlidhur e bashkëvepruar.

“Këtë vit, vërtet donim të provonim diçka të re dhe donim të pasqyronim mënyrën se si i shihnim udhëtarët që kërkonin udhëtime, e cila kishte të bënte me destinacionin, por edhe me përvojën”, ka thënë redaktorja Nitya Chambers.

Ajo e përshkruan destinacionin e përsosur si “të pritshëm, por me të papritura”.

Çka mund të nënkuptojë mundësinë për të gjetur një vend të ri. Mund të nënkuptojë zgjedhjen e një vendi më pak të vizituar në një destinacion të preferuar.

Kënaqësi kulturore

Nuk është për t’u habitur që Lima shfaqet si një nga të zgjedhurit nën seksionin e të ngrënit mirë në listën e Lonely Planet.

Kryeqyteti i Perusë ka fituar njohjen për vite në listën e 50 restoranteve më të mira në botë.

Megjithatë, në Amerikën e Jugut, Montevideo, nuk është aq e profilit të lartë. Vizitorët në kryeqytetin uruguajan mund të njohin pjatat që janë të njohura diku tjetër në kontinent.

Uruguai gjithashtu po vjen në vetvete si një destinacion verërash. Plus, është shumë më e përballueshme dhe më pak e mbushur me njerëz se vendi i verës Mendoza në Argjentinë.

Sakaq, dashamirët e ushqimit në rrugë duhet të shkojnë në Kuala Lumpur. Është një vend i përsosur për një prezantim të ushqimit nga e gjithë Malajzia.

Nga ana tjetër, është e vështirë të gjesh një kuzhinë italiane që nuk është e dashur.

Ndërlidhu

Teksa bota u hap pas kufizimeve të gjata, shumë udhëtarë ndjenë dëshirën për t’u lidhur me të tjerët.

Boise, kryeqyteti i Ajdahos, është shtëpia e komunitetit më të madh bask në botë jashtë Spanjës dhe bën listën e lidhjeve të Lonely Planet.

Disa banorë lokalë ende flasin gjuhën baske, mësojnë vallet tradicionale.

Ndërkohë, në anën tjetër të botës, është edhe Sydney.

Qyteti australian është i njohur për banorët e tij miqësorë, si dhe për plazhet e bukura, ushqimin e nivelit më të lartë dhe një operë mjaft të lezetshme.

Njerëzit me trashëgimi afrikane mund të dëshirojnë të shkojnë në Akra, Gana, për ndjenjën e tyre të lidhjes.

Vetëm sepse viti kaloi nuk do të thotë se ndjenja e lidhjes ka ikur: Gana dëshiron të arrijë një objektiv prej tetë milionë turistësh në vit.

Çlodhuni dhe mësoni

Pandemia nxiti po ashtu edhe një dëshirë tjetër të fuqishme: stresi i punës nga shtëpia teksa fëmijët shkolloheshin në Zoom çoi që shumë udhëtarë donin të bënin një pushim të gjatë.

Destinacionet e ishujve, si Xhamajka dhe Dominika në Karaibe, janë vendi për t’u çlodhur, sipas Lonely Planet.

Ndërsa vera e vitit 2022 e “udhëtimit hakmarrës” mund ta ketë bërë të duket sikur Evropa është e tepruar, Malta është një perlë më pak e njohur me klimën e Italisë dhe peizazhin e Lindjes së Mesme.

Dhe në Azi, arkipelagu indonezian i Raja Ampat mund të jetë një nga parajsat e fundit të mbetura në Tokë.

E vendosur në Provincën Papua Perëndimore të vendit, ky vend është i dashur për eko-turizëm dhe është shtëpia e një projekti masivisht të suksesshëm të restaurimit të koraleve.

Për ata që duan të mbajnë gjallë frymën e të mësuarit përtej pandemisë, Lonely Planet sugjeron të vizitoni një destinacion për hir të thellimit të njohurive tuaja.

Këtu përfshihet New Mexico, shteti amerikan ku vizitorët mund të mësojnë për historinë vendase amerikane të vendit dhe trashëgiminë spanjolle, ndërsa hanë spec të kuq dhe jeshil dhe biskota të shijshme biskochito.

Pavarësisht nëse dilni në rrugë në kërkim të një vakti të përsosur apo një peizazhi mahnitës të qytetit, udhëtimi ka të bëjë po aq me eksplorimin gjatë rrugës sa edhe atë që është në itinerarin tuaj.

Me këtë në mendje, Lonely Planet ka caktuar gjashtë pika |udhëtimi” për udhëtarët më të etur.

Zambia mund të njihet më së shumti për Ujëvarat e Viktorias.

Por edhe nëse ujëvara më mbresëlënëse në botë nuk është një arsye bindëse për t’u vizituar, diversiteti i llojeve të kafshëve – gjirafat, elefantët, luanët, hipopotamet dhe më shumë – e bëjnë atë një zgjedhje të përsosur për një pushim safari.

Marrë nga “CNN”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore