Lajme

Shqipëria është “alternativa e përballueshme” për Maldivet


Një destinacion i lirë dhe “i bukur” pushimesh në Evropë është përshkruar si “alternativa e përballueshme” për Maldivet. Vendi shpesh “i neglizhuar” është një zgjedhje fantastike për turistët.

Çmimet e pushimeve janë në rritje dhe shumë britanikë po përpiqen të përballojnë një pushim në Spanjë, Greqi apo Francë. Megjithatë, një alternativë shumë më e lirë ka plazhet që mund të ngatërrohen me Maldivet.

Ekspertët e pushimeve në loveholidays kanë ndarë destinacionet e tyre kryesore për turistët britanikë që kërkojnë të kursejnë para.

Për tifozët e plazhit, skuadra rekomandon një pushim në Shqipëri, e cila ka një vijë bregdetare të lë pa frymë.

Një zëdhënës i loveholidays tha: “Shqipëria, në Gadishullin Ballkanik të Evropës Juglindore, shpesh anashkalohet si një destinacion në Evropën Lindore, por ajo ka plazhe të paprekur, bregdet të bukur dhe burime uji që u japin udhëtarëve shumë arsye për ta vizituar”

“Shqipëria ka një bollëk liqenesh dhe ujëvarash të mbushura me nuanca të ndryshme blu, madje disa e quajnë atë alternativë të përballueshme për Maldivet”.

Ksamili ka disa nga plazhet më mahnitëse të Shqipërisë dhe mund të arrihet lehtësisht nga resorti i afërt i Sarandës.

Një turiste, Wendy, shkroi në Tripadvisor: “Plazhi ishte plot jetë dhe muzikë. Uji ishte shumë i pastër”.

Një tjetër turist, Amandamonte, tha: “Plazhi është i bukur, një nga të paktët plazhe plotësisht me rërë, uji është i pastër kristal”.

Disa turistë thanë se rekomanduan të vizitonin Ksamilin herët në mëngjes për të mposhtur turmat gjatë sezonit të lartë, shkruan Express, përcjell Albanian Post.

Nëse britanikët zgjedhin të qëndrojnë në Sarandë, ata do të mund të eksplorojnë edhe rrënojat e pabesueshme në Parkun Kombëtar të Butrintit.

Vendi i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s ishte dikur një nga qytetet më të bukura në Perandorinë Romake të shtrirë.

Në një vizitë në vend, turistët mund të mësojnë për historinë romake të Shqipërisë dhe të marrin një vështrim në të kaluarën e vendit.

Britanikët që kërkojnë një pushim më aventuresk mund të dëshirojnë të shkojnë në veri të Shqipërisë dhe të eksplorojnë zonën përreth Shkodrës.

Alpet Shqiptare kanë një gamë të madhe shtigjesh ecjeje për t’u eksploruar, ndërsa turistët mund të marrin edhe një kajak në liqen.

Për një pushim në qytet, turistët mund të shkojnë në Tiranë, kryeqyteti i gjallë i Shqipërisë, i cili ka një skenë emocionuese të jetës së natës.

Në Bunk’art, vizitorët do të gjejnë një gamë të madhe të artit bashkëkohor të fshehur në një bunker që daton nga Lufta e Ftohtë.

Edhe pse fluturimet për në Shqipëri mund të duken më të shtrenjta se ato për në Spanjë ose Francë, studimi i fundit nga Wise zbuloi se turistët do t’i kthejnë më shumë paratë e tyre për ushqimin dhe akomodimin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore