Shqipëria

Shqipëria do të marrë presidencën e Organizatës së Bashkëpunimit Ekonomik të Detit të Zi


Shqipëria do të marrë presidencën gjashtëmujore me rotacion të Organizatës së Bashkëpunimit Ekonomik të Detit të Zi (BSEC) nga Turqia të premten, tha Ministria e Jashtme turke.

Takimi i 47-të i Këshillit të Ministrave të Jashtëm do të mbahet praktikisht të premten nën kryesimin e ministrit të jashtëm turk Hakan Fidan, tha ministria të enjten në një deklaratë.

“Në takim do të shkëmbehen pikëpamjet se si BSEC mund të vazhdojë në mënyrë efektive aktivitetet e tij dhe të forcojë kapacitetin e tij institucional”, tha ai.

Gjatë presidencës së Turqisë, “progres i rëndësishëm” është bërë në përditësimin e Dokumentit të Agjendës Ekonomike të BSEC, vënien në funksion të Fondit të Zhvillimit të Projektit dhe rigjallërimin e Këshillit të Biznesit të BSEC, vuri në dukje ministria.

Me seli në Stamboll, BSEC u krijua në 1992 me synimin për të vepruar në një frymë miqësie dhe fqinjësie të mirë dhe për të rritur respektin dhe besimin reciprok, dialogun dhe bashkëpunimin midis shteteve anëtare.

Grupi ka 13 anëtarë: Turqia, Shqipëria, Armenia, Azerbajxhani, Bullgaria, Gjeorgjia, Greqia, Moldavia, Maqedonia e Veriut, Rumania, Rusia, Serbia dhe Ukraina.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore