Lajme

Shkencëtari bën parashikimin e motit për planetin e largët


“Parashikimi i motit alien” i një shkencëtari për një planet të largët ka ndihmuar një ekip të koordinuar nga NASA të fitojë një kuptim të ri të tij.

Dr Michael Roman, nga Universiteti i Leicesterit, bëri vëzhgimet rreth kushteve atmosferike në planetin GJ 1214b, i cili u zbulua në vitin 2009.

Puna e tij është pjesë e një programi kërkimor ndërkombëtar të udhëhequr nga NASA.

Ai tha se shpresonte të kryente punë të mëtejshme në planet së shpejti.

Dr Roman, nga Shkolla e Fizikës dhe Astronomisë në Universitetin e Leicesterit, tha: “Një dekadë më parë, astronomët u përpoqën të përcaktonin përbërjen atmosferike të GJ 1214b duke përdorur teleskopin hapësinor Hubble, por kur ata ekzaminuan të dhënat, ata zbuluan se planeti ishte i mbuluar në një shtresë e trashë reje ose mjegulle”.

Sipas tij, kjo shtresë e trashë e mbulesës së mjegullës i pengoi ata të shihnin përbërjen e atmosferës.

“Ajo që na nevojitej ishin vëzhgime që mund të shikonin përmes kësaj shtrese”, shtoi ai.

Dr Roman përdori instrumentin me infra të kuqe të mesme (MIRI) në teleskopin hapësinor James Webb të NASA-s.

Shkencëtarët e Leicester-it u përfshinë në projektimin, prodhimin dhe testimin e teleskopit, i cili filloi funksionimin e plotë shkencor në vitin 2022.

Dr Roman tha se GJ 1214 b ishte më i madh se Toka, por më i vogël se Neptuni.

Ai tha se planetë si ky ishin mjaft të zakonshëm në të gjithë galaktikën dhe kështu shkencëtarët ishin të etur për t’i kuptuar më mirë.

“Ne zbuluam një veçori që duket në përputhje me praninë e avullit të ujit dhe ndoshta metanit. Ne gjithashtu zbuluam se kjo mjegull e trashë ishte mjaft reflektuese… duke bërë që planeti të ishte më i freskët nga sa prisnim”, vërejti studiuesi.

Vëzhgimet janë futur në një punim të botuar në revistën shkencore Nature.

Marrë dhe përshtatur nga BBC për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore