Lajme

Shkencëtarët në Afrikë krijojnë një kopje të vaksinës Moderna kundër COVID-19


Shkencëtarët në Afrikën e Jugut kanë krijuar një kopje të vaksinës Moderna kundër COVID-19, dhe ata pretendojnë se mund të ndihmojë në rritjen e shkallës së vaksinimit në të gjithë Afrikën.

Afrika aktualisht është kontinenti me më së paku njerëz të vaksinuar kundër COVID-19.

Kompania që qëndron pas vaksinës së re – Afrigen Biologics – thotë se shpreson të fillojë provat klinike në nëntor.

Moderna më parë tha se nuk do të shpërndante patentat për vaksinën e saj, duke lejuar shkencëtarët në Cape Toën të ​​krijojnë versionin e tyre, të ngjajshëm.

Studiuesit u mbështetën nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Petro Terblanche, drejtor i Afrigen Biologics, tha se ata po fillonin pak, por kishin ambicie për t’u rritur shpejt.

“Ne kemi përdorur sekuencën, e cila është e njëjta sekuencë si vaksina Moderna 1273”, tha ajo.

“Kjo është pjesë e një nisme globale për të ndërtuar kapacitete dhe aftësi në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme”.

Vaksina e re po kopjohet nga një vaksinë ARN e dërguar nga firma amerikane Moderna. Pfizer-BioNTech gjithashtu bëri vaksinën e saj duke përdorur të njëjtën teknologji.

Ato ishin disa nga vaksinat e para kundër COVID-19 që u autorizuan për përdorim në mbarë botën.

Kjo lloj vaksine u mëson krijon antitrupa që të shkaktojë një përgjigje imune brenda trupit tonë, në vend që të vendosë një mikrob të dobësuar ose të çaktivizuar në trup.

Shkencëtari kryesor i kompanisë, Dr Caryn Fenner, e quajti arritjen “me të vërtetë domethënëse”.

“Kjo e vë fuqinë në duart tona që të jemi në gjendje të prodhojmë vaksinat tona për të ardhmen, të jemi gati për pandemi të mëtejshme, të prodhojmë material provash klinike në tokën afrikane dhe më pas të shikojmë sëmundje të tjera të rëndësishme në Afrikë”.

Shumë nga vendet e Afrikës kanë vaksinuar plotësisht më pak se 10% të popullsisë së tyre, krahasuar me 60% në Amerikën e Veriut, 63% në Evropë dhe 61% në të gjithë Azinë.

Pavarësisht se ka një nga normat më të mira në kontinent, Afrika e Jugut ka vaksinuar vetëm 27% të popullatës së saj.

Është raportuar se BioNTech – kompania e cila është partnere e Pfizer në prodhimin vaksinës mRNA – gjithashtu ka plane për të hapur një fabrikë të prodhimit të vaksinave në Afrikë.

Një numër i objekteve të tjera të prodhimit të vaksinave COVID-19 janë në tubacion në Afrikë, të fokusuara kryesisht në vaksinat ruse dhe kineze.

Ky mund të jetë një përparim i madh për kontinentin afrikan.

Shumica dërrmuese e vaksinave mRNA kanë shkuar në vendet e pasura dhe ka pasur plane të skicuara për t’i bërë ato në tokën afrikane.

Por për shkak se Moderna tha se nuk do shpërndante patentën e vaksinës, shkencëtarët kanë qenë në gjendje ta kopjojnë atë me anë të një qendre të posaçme të financuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë në Cape Toën.

Edhe pse sasitë e bëra deri më tani janë të vogla, ajo është zhvilluar më shpejt se sa pritej.

Do të jetë interesante të shihet se si reagon Moderna tani që shkencëtarët kanë thyer kodin e vaksinës së saj.

Industria farmaceutike në përgjithësi ka kundërshtuar një fushatë për heqjen e të drejtave të pronësisë për vaksinat kundër COVID-19, duke argumentuar se ato janë shumë komplekse për t’u bërë në mënyrë të pavarur dhe se kjo do të pengonte inovacionin në sektorin privat.

Aktivistët theksojnë se shuma të mëdha parash publike janë derdhur në shumë nga projektet e vaksinave.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore