Lajme

Shkencëtarët mund të kenë zgjidhur misterin e piramidave të Egjiptit


Shkencëtarët besojnë se mund të kenë zgjidhur misterin se si 31 piramida, përfshirë kompleksin me famë botërore të Gizës, u ndërtuan në Egjipt më shumë se 4 mijë vjet më parë.

Një ekip hulumtues nga Universiteti i Karolinës së Veriut, Wilmington, ka zbuluar se piramidat ka të ngjarë të jenë ndërtuar përgjatë një dege të lashtë të lumit Nil – e cila tani është e fshehur nën shkretëtirë dhe tokë bujqësore.

Për shumë vite, arkeologët kanë menduar se egjiptianët e lashtë duhet të kenë përdorur një rrugë ujore aty pranë për të transportuar materiale të tilla si blloqet e gurit të nevojshëm për të ndërtuar piramidat në lumë.

Por deri më tani, “askush nuk ishte i sigurt për vendndodhjen, formën, madhësinë ose afërsinë e kësaj mega ujore me vendndodhjen aktuale të piramidave”, sipas një prej autorëve të studimit, Eman Ghoneim.

Në një përpjekje ndër-kontinentale, grupi i studiuesve përdori imazhe satelitore me radar, harta historike, studime gjeofizike dhe bërthama të sedimentit (një teknikë e përdorur nga arkeologët për të gjetur prova nga mostrat) për të hartuar degën e lumit – që ata besojnë se ishte varrosur nga një thatësira të mëdha dhe stuhi rëre mijëra vjet më parë.

Ekipi ishte në gjendje të “depërtonte në sipërfaqen e rërës dhe të prodhonte imazhe të veçorive të fshehura” duke përdorur teknologjinë e radarit, tha studimi, i botuar në revistën Nature.

Midis këtyre veçorive ishin “lumenj të varrosur dhe struktura të lashta” që rrjedhin në ultësirën e vendit ku shtrihet “shumica dërrmuese e piramidave të Egjiptit të Lashtë”, tha Ghoneim.

Duke folur për BBC, një nga bashkautorët e studimit, Dr. Suzanne Onstine, tha se “vendosja e degës aktuale [lumi] dhe posedimi i të dhënave që tregojnë se ekzistonte një rrugë ujore që mund të përdoret për transportin e blloqeve më të rënda, pajisjeve, njerëzve. , gjithçka na ndihmon vërtet të shpjegojmë ndërtimin e piramidave”.

Ekipi zbuloi se dega e lumit – e quajtur dega Ahramat, me “ahramat” që do të thotë piramida në arabisht – ishte afërsisht 64 kilometra e gjatë dhe midis 200-700 metra e gjerë.

Dhe kufizohej me 31 piramida, të cilat u ndërtuan midis 4700 dhe 3700 vjet më parë.

Zbulimi i kësaj dege lumi të zhdukur ndihmon për të shpjeguar dendësinë e lartë piramidale midis Gizës dhe Lishtit (vendi i varrimeve të Mbretërisë së Mesme), në atë që tani është një zonë jomikpritëse e shkretëtirës Saharane.

Afërsia e degës së lumit me komplekset piramidale sugjeron se ajo ishte “aktive dhe funksionale gjatë fazës së ndërtimit të këtyre piramidave”, tha gazeta.

Onstine shpjegoi se egjiptianët e lashtë mund të “përdornin energjinë e lumit për të mbajtur këto blloqe të rënda, në vend të punës njerëzore”, duke shtuar, “është thjesht shumë më pak përpjekje”.

Lumi Nil ishte linja e shpëtimit të Egjiptit të Lashtë – dhe mbetet i tillë edhe sot e kësaj dite.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore