Pajisje

Shkarkoni imazhet më të fundit të një “galaksie unazore” në kualitetin 4K


Teleskopi Hapësinor James Webb kapi imazhe të një “galaktike unazore” të rrallë, të cilën NASA dhe Agjencia Evropiane e Hapësirës e kanë vënë në dispozicion për shkarkim me cilësinë mahnitëse 4K.

Imazhet e galaktikës, të njohura si Galaxy Cartwheel, janë imazhet e para që do të publikohen që nga koleksioni debutues i Webb në korrik dhe imazhet e Galaxy Phantom dhe Jupiter që pasuan.

I disponueshëm këtu si një imazh 4685  x 4312 pixel, imazhi 20 megapiksel, është një përbërje e dy imazheve nga Kamera me Infra të Kuqe të Afërta (NIRCam) dhe Instrumenti me Infra të Kuqe të Mesme (MIRI) të teleskopit Webb.

Gjithashtu mund të eksplorohet një version të zmadhuar në internet dhe të shikohet dhe shkarkohet një version i ilustruar me shënime.

Është gjithashtu i disponueshëm për t’u shkarkuar si imazh nga MIRI, i cili duket si ky:

Ky imazh MIRI është gjithashtu i disponueshëm në internet si një version i zmadhuar dhe si një imazh i ilustruar me shënime.

A janë imazhet e teleskopit Webb “reale”?

Po – dhe duke përdorur filtra, ato zhvendosen në mënyrë efektive në spektrin elektromagnetik nga një pjesë që ne nuk mund ta perceptojmë në pjesën e dritës së dukshme që mund të shohim.

Çfarë është Galaxy Cartwheel?

Rreth 500 milionë vite dritë larg në yjësinë e Skulptorit – një yjësi e vogël në qiellin e natës të hemisferës jugore – Galaxy Cartwheel njihet si një galaktikë thjerrëzore dhe si galaktikë unazore.

Ajo ka një disk të madh, por nuk ka krahë të mëdhenj spirale si Rruga jonë e Qumështit. Quhet një galaktikë “unazë” sepse duket rrethore  nga pikëpamja e jonë.

Rreth 100 mijë 000 vite dritë e gjerë, Galaxy Cartwheel u formua pasi një galaktikë më e vogël shpërtheu në mes të saj, duke krijuar një valë tronditëse dhe vorbulla gazi dhe pluhuri që kanë vazhduar të prodhojnë yje të rinj.

Çfarë mund të shohim në imazhe?

Ato rrotullime blu janë yje dhe grupime yjesh ndërsa skaji i galaktikës Cartwheel është shtrirja e valës goditëse të shkaktuar kur ajo galaktikë e vogël u zhyt përmes qendrës së saj.

Vijat e kuqe në imazhin e përbërë shkaktohen nga pluhuri i ndezur dhe i pasur me hidrokarbure.

Gjithashtu mund të shihet një galaktikë tjetër me pamje të ngjashme në pjesën e sipërme majtas të imazhit, si dhe dy galaktika të tjera në sfond.

Është hera e parë që yjet individualë janë identifikuar në Galaxy Cartwheel.

Për krahasim, këtu është imazhi i teleskopit hapësinor Hubble të galaktikës Cartwheel, marrë në vitin 2010:

Galaktika Cartwheel

Imazhet dhe mundësitë e shkarkimit vijnë pas imazhit të pabesueshëm “Shkëmbinjtë kozmikë”, i cili mund të shkarkohet në cilësi 123 megapikselë. Një imazh i kombinuar duke përdorur të dhëna nga NIRCam dhe MIRI, ai zbulon zona më parë të padukshme të lindjes së yjeve.

Çfarë është MIRI?

MIRI (Instrumenti me infra të kuqe të mesme) është një aparat fotografik dhe një spektrograf që sheh dritën në rajonin me infra të kuqe të mesme të spektrit elektromagnetik. Është MIRI që ka të ngjarë të na japë shumicën e imazheve të pabesueshme të astrofotografisë me fushë të gjerë më të mirë se Hubble.

Çfarë është NIRCam?

NIRCam (Kamera afër infra të kuqe) është një nga katër instrumentet shkencore në bordin e Webb. Përgjegjës për të bërë një pjesë të madhe të shkencës moderne, NIRCam mund të zbulojë dritën infra të kuqe nga yjet dhe galaktikat më të hershme. Ai gjithashtu ka një koronografi që mund të bllokojë dritën e një ylli, i cili ndihmon në kërkimin e planetëve që rrotullohen rreth yjeve afër.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore