Lajme

Shirat e musonit të Pakistanit kërcënojnë trashëgiminë botërore të Mohenjo-daro


Në Pakistanin e goditur nga përmbytjet, ku një sezon i paprecedentë i musoneve ka vrarë qindra njerëz, shirat kërcënojnë tani një vend të famshëm arkeologjik që daton 4500 vjet më parë.

Rrënojat e Mohenjo-daro, të vendosura në provincën jugore të Sindh pranë lumit Indus, dhe një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s, konsiderohen ndër vendbanimet urbane më të ruajtura në Azinë Jugore. Ato u zbuluan në vitin 1922 dhe ende misteri e rrethon zhdukjen e qytetërimit të tij, i cili përkoi me ato të Egjiptit të lashtë dhe Mesopotamisë.

Përmbytjet e fundit nuk kanë goditur drejtpërdrejt Mohenjo-daro, por shirat rekord kanë shkaktuar dëme në rrënojat, tha Ahsan Abbasi.

“Disa mure të mëdha që u ndërtuan gati 5000 vjet më parë janë shembur për shkak të shirave të musonit”, tha Abbasi.

Ai tha se dhjetëra punëtorë ndërtimi nën mbikëqyrjen e arkeologëve kishin filluar punën e riparimit. Abbasi nuk dha një vlerë të vlerësuar të dëmit.

“Stupa budiste”, një strukturë e madhe hemisferike e lidhur me adhurimin, meditimin dhe varrimin, është e paprekur, tha Abbasi.

Megjithëse përmbytjet kanë prekur të gjithë Pakistanin, provinca Sindh ka qenë ndër më të goditurat. Të hënën, inxhinierët e ushtrisë bënë një prerje të dytë në një argjinaturë në liqenin Manchar, liqeni më i madh i ujërave të ëmbla në Pakistan, për të çliruar ujërat në rritje me shpresën për të shpëtuar qytetin e afërt të Sehëan nga përmbytjet e mëdha.

Uji nga liqeni ka përmbytur tashmë dhjetëra fshatra aty pranë, duke detyruar qindra familje të largohen me nxitim nga shtëpitë e tyre.

Operacionet e shpëtimit vazhduan të martën me trupa dhe vullnetarë duke përdorur helikopterë dhe varka për të nxjerrë njerëzit nga zonat e përmbytura dhe në kampet më të afërta të ndihmës. Dhjetëra mijëra njerëz tashmë jetojnë në kampe të tilla dhe mijëra të tjerë janë strehuar në anë të rrugëve.

Kryeministri, Shehbaz Sharif, u kërkoi pakistanezëve në komentet televizive të martën që të dhurojnë bujarisht për viktimat e përmbytjeve, shumica e të cilëve mbështeten në ndihmën e qeverisë për të mbijetuar. Sharif ka kërkuar vazhdimisht nga komuniteti ndërkombëtar që të dërgojë më shumë ndihmë për viktimat e përmbytjeve. Ai ka thënë se Pakistani po përballet me një tragjedi të shkaktuar nga ndryshimet klimatike.

Agjencia e OKB-së për refugjatët tha se i kishte dorëzuar qeverisë Sindh mijëra tenda dhe sende të tjera emergjente.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore