Shqipëria

Shërbimet i kthehen të vjetrës, zgjidhja përsëri në sportele


Ministria e Brendshme e Shqipërisë ka deklaruar se shërbimet esenciale të Policisë së Shtetit dhe Gjendjes Civile do të ofrohen fizikisht pranë sporteleve përkatëse.

Të gjitha shërbimet publike online dhe faqet e internetit të qeverisë në Shqipëri u mbyllën të dielën.

Kjo, pas një sulmi të sinkronizuar kibernetik nga jashtë vendit, tha në një deklaratë për shtyp Agjencia Kombëtare Shqiptare për Shoqërinë e Informacionit (AKSHI).

“Në vijim të komunikimit të mëparshëm të Ministrisë së Brendshme duam të theksojmë se njoftimi lidhet vetëm me shërbimet esenciale të Policisë së Shtetit dhe Gjendjes Civile të cilat do të ofrohen fizikisht pranë sporteleve përkatëse për qytetarët deri në përfundim të kundërsulmit”, thanë autoritetet.

Sipas tyre, kjo është një situatë tërësisht e përkohshme e diktuar nga sulmi kibernetik i sinkronizuar jashtë Shqipërisë, për të cilin po kryhet një kundërofensivë nga AKSHI dhe aleatët tanë për t’u rikthyer në normalitet shumë shpejt.

“Shërbimet qeveritare online janë një histori suksesi në Shqipëri pavarësisht ngërçit momental të krijuar prej sulmit kibernetik. Kërkojmë mirëkuptimin e qytetarëve për vështirësitë e krijuara”, deklaron Ministria e Brendshme.

Ndërsa Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama tha se nëse nëse s’do të ketë  surpriza të tjera, shërbimet online do rikthehen shumë shpejt.

Kryeministria

Zyra për shtyp e Kryeministrisë siguroi më herët qytetarët shqiptarë se të dhënat e sistemeve të informacionit të shërbimeve qeveritare janë të sigurta dhe të paprekura.

Në deklaratën zyrtare bëhet me dije u ndoqën menjëherë protokollet e reagimit.

Kjo, pas vërejtjes së një sulmi kompleks kibernetik.

Fillimisht, sipas Kryeministrisë, u krye izolimi i infrastrukturave dhe sistemeve qeveritare për të garantuar mbrojtjen e të dhënave.

“Metodat mbi të cilat aktorët keqbërës kanë vepruar janë të ngjashme me sulmet e vitit të fundit, të vëna re në hapësirën kibernetike ndërkombëtare”, shtoi njoftimi për shtyp.

Këto teknika janë përdorur si në Ukrainë, Gjermani, Lituani, Maltë, Holandë, Belgjikë dhe vende të tjera të rajonit.

“Vetëm në Ukrainë këtë vit ka pasur 5 sulme me të njëjtën metodologji, ndërsa në Gjermani i njëjti lloj sulmi ka nxjerrë jashtë funksioni impiantet e prodhimit të energjisë me erë”, sqaron deklarata.

Sipas saj, këto metoda maskohen fillimisht me sulme të tipit Ransomware.

Kjo e fundit, bën që keqbërësit të largojnë vëmendjen nga qëllimi real, që është sulmi ndaj sistemeve kritike.

Hapi i dytë i këtij sulmi të përqendruar dhe sofistikuar është goditja në sistemet kritike digjitale të shtetit shqiptar për t’i nxjerrë jashtë funksionit.

Fatmirësisht detektimi dhe përgjigja e shpejtë ndaj këtyre sulmeve bëri që sistemet qeveritare të dalin të paprekura.

Kjo, pasi sistemet qeveritare kanë të gjitha back-up dhe janë të sigurta.

Situata

Të gjitha shërbimet publike online dhe faqet e internetit të qeverisë në Shqipëri u mbyllën të dielën.

Kjo, pas një sulmi të sinkronizuar kibernetik nga jashtë vendit, tha në një deklaratë për shtyp Agjencia Kombëtare Shqiptare për Shoqërinë e Informacionit (AKSHI).

“Për t’i bërë ballë këtyre sulmeve të paprecedentë dhe të rrezikshëm, ne jemi detyruar të mbyllim sistemet qeveritare derisa të neutralizohen sulmet e armikut”, thuhet në deklaratë.

Sipas AKSHI-t, agjencia është detyruar të mbyllë faqet zyrtare të qeverisë duke përfshirë faqen e Kryeministrisë, të Kuvendit, si dhe portalin qeveritar e-Albania, i cili përdoret nga të gjithë shqiptarët për shërbime publike.

AKSHI: Kemi kursyer para për tenderët e FSDKSH-së - Euronews Albania

“Agjencia kombëtare po punon aktualisht së bashku me ekipin e Microsoft-it, ekipin e Jones Group International dhe ekipet e kompanive shqiptare në fushën e TIK-ut për të parandaluar që ky sulm kibernetik të dëmtojë apo kompromentojë sistemet shqiptare të informacionit”, shtohet në deklaratë.

Muajin e kaluar, një sulm kibernetik rrëzoi përkohësisht faqet e internetit publike dhe private në Norvegji.

Kryeministri norvegjez Jonas Gahr Støre tha se me dijeninë e tij sulmi “nuk ka shkaktuar ndonjë dëm të rëndësishëm”.

Sulmi i mohimit të shërbimit të shpërndarë (DDOS) synoi një rrjet të sigurt kombëtar të të dhënave duke detyruar pezullimin e përkohshëm të shërbimeve online për disa orë pas incidentit, kishte zbuluar Autoriteti Kombëtar i Sigurisë Norvegjeze.

Një grup kriminal pro-rus duket se qëndron pas sulmeve kibernetike, tha kreu i NSM, Sofie Nystrøm.

Ajo shtoi se sulmet “të japin përshtypjen se ne jemi një pjesë në situatën aktuale politike në Evropë”.

Sulmi i fundit kibernetik ndaj Norvegjisë erdhi dy ditë pasi një sulm i ngjashëm rrëzoi përkohësisht faqet e internetit publike dhe private në Lituani me një grup hakerësh pro-Moskë që thuhet se mori përgjegjësinë.

Sulmet e jashtme

Shumica e kompanive ose qeverive janë nën sulm të vazhdueshëm nga forcat e jashtme me origjinë nga sfera digjitale.

ERMProtect ka parë ndryshimin në peizazhin digjital dhe përshkallëzimin e sulmeve kibernetike gjatë viteve të fundit.

Firmat e sigurisë kibernetike janë një treg në zhvillim thjesht për këtë arsye: kompanitë kanë filluar të vërejnë rëndësinë e mbrojtjes së informacionit të tyre të vlefshëm, klientëve të tyre dhe reputacionit dhe markës së tyre duke parandaluar shkeljet.

Kriminelët kibernetikë sulmojnë vazhdimisht sistemin duke kërkuar një mënyrë për të hyrë; një mijë herë në sekondë; pa pushim derisa të ketë akses.

Këta hakerë nuk janë vetëm kodues të shkëlqyer, por ata e kuptojnë se si punojnë njerëzit dhe do të gjejnë një mënyrë për të hakuar sistemin tuaj nëse përpiqen mjaftueshëm.

Malware, phishing, sulme DDoS, ransomware; këto janë vetëm disa nga viruset dhe metodat që hakerët përdorin nga jashtë për të fituar akses në faqen, softuerin ose rrjetin tuaj.

Pjesë e repertorit të çdo firme të mirë të sigurisë kibernetike është aftësia për t’u marrë me secilën nga këto çështje dhe për të parandaluar rreziqet e jashtme të sigurisë kibernetike, pavarësisht se në çfarë forme mund të vijnë.

Pas fitimit të aksesit, këta kriminelë kibernetikë mbeten brenda sistemit, ndonjëherë për muaj të tërë, pa u vënë re dhe duke nxjerrë informacion.

Shumica nuk gjenden kurrë dhe akoma më shumë nuk zbulohen deri në një datë të mëvonshme.

ICRC Cyber Attack is Our Constituent Data Management Nightmare

Llojet kryesore të sulmeve kibernetike të jashtme

Në vitin 2020, ka pesë lloje të sulmeve të jashtme kibernetike që ndodhin më shpesh.

DDoS ose Sulmet e shpërndara të mohimit të shërbimit. Një sulm DDoS ndodh kur një rrjet ose sistem mbingarkohet dhe nuk mund t’i përgjigjet kërkesave të shërbimit.

Një sulm DDoS ndodh kur një numër masiv makinerish drejtohen për të bombarduar objektivin me trafik.

Këto makineri zakonisht janë të infektuara me viruse të kontrolluara nga një sulmues mbi të gjithë.

Ky mund të jetë rasti më i mundshëm i sulmit në Shqipëri, pas Norvegjisë dhe Lituanisë.

Rrëmbimi i sesionit është një lloj sulmi “njeri në mes”, ku ka një sesion të rrëmbyer midis një serveri të rrjetit dhe klientit.

Aktori i keq, ose sulmuesi, zëvendëson adresën e tij IP për klientin dhe serveri vazhdon seancën.

Gjatë këtij sulmi, serveri beson se është ende duke komunikuar me klientin e besuar.

Sulm drive-by është një skript me qëllim të keq e cila përhap malware nëpër web.

What Is DDoS and How To Stop an Attack | HP® Tech Takes

Aktorët e këqij kërkojnë faqe interneti të pasigurta dhe vendosin skriptet në kodin e njërës prej faqeve.

Meqenëse fjalëkalimet përdoren gjerësisht për të mbrojtur të dhënat në web, ato janë një zonë kryesore sulmi për hakerat dhe aktorët e këqij.

Pasja e fjalëkalimit të një personi mund të hapë të gjitha llojet e hakimeve shtesë.

Një sulm phishing është vendi ku hakerët dërgojnë email që duket se janë nga një burim i besueshëm, por mund të komprometojnë informacionin personal ose të përdorin aksesin e hakerit për të detyruar viktimën të bëjë diçka.

Phishing kërkon disa inxhinieri sociale dhe hakerime teknike.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore