Lajme

Shefi i Hamasit do të vizitojë Turqinë këtë fundjavë


Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha të mërkurën se do të presë Ismail Haniyeh, udhëheqësin e Hamasit me bazë në Katar, në Turqi këtë fundjavë.

“Udhëheqësi i çështjes palestineze do të jetë mysafiri im këtë fundjavë”, u tha ligjvënësve Erdogan, një kritik i hapur i konfliktit të Izraelit në Gaza.

“Edhe sikur të mbetem vetëm unë, Tajip Erdogan, do të vazhdoj për aq kohë sa Zoti të më japë jetën, të mbroj luftën palestineze dhe të jem zëri i popullit të shtypur palestinez”, tha presidenti, duke e quajtur Hamasin një “grup rezistence”.

Erdogan nuk tha se ku do të takohej me liderin e Hamasit, por televizioni NTV raportoi se ata do të zhvillonin bisedime të shtunën në Pallatin Dolmabahçe në Stamboll.

Takimi i tyre i fundit ishte në korrik 2023, kur Erdogan priti Haniyeh dhe presidentin e Autoritetit Palestinez Mahmoud Abbas në pallatin presidencial në Ankara. Por Haniyeh u takua me Ministrin e Jashtëm të Turqisë Hakan Fidan në Turqi më 2 janar, tha qeveria.

Një burim diplomatik turk i tha Reuters se Haniyeh dhe Fidan u takuan përsëri në Katar të martën dhe diskutuan ndihmën humanitare për Gazën, përpjekjet për armëpushim dhe pengjet përpara udhëtimit të tij në Turqi.

Erdogan ka qenë një nga kritikët më të fortë të Izraelit që nga fillimi i luftës së Gazës, e cila u ndez nga sulmi i organizatës terroriste në Izrael më 7 tetor 2023, në të cilin rreth 1 mijë e 200 njerëz, kryesisht civilë, u vranë dhe 253 u rrëmbyen.

Ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në Gaza pretendon se më shumë se 33,000 palestinezë janë vrarë nga Izraeli në luftë, por numri nuk mund të verifikohet në mënyrë të pavarur dhe besohet se përfshin më shumë se 13,000 operativë të Hamasit që Izraeli thotë se ka vrarë në Gaza. Që nga fillimi i operacionit tokësor, 260 ushtarë të IDF janë vrarë duke luftuar në Rrip.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore