Lajme

SHBA-të, thirrje ushtrisë së Sudanit: Ndaloni trazirat


Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, ka njoftuar ndalimin e ndihmës amerikane për Sudanin.

Kjo pas marrjes së kontrollit ushtarak. 

Ajo ka kërkuar rivendosjen “e menjëhershme” të qeverisë së udhëhequr nga civilët.

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price, në një deklaratë për mediat njoftoi se Uashington-i do të vlerësojë “të gjithë marrëdhënien” e tij me Khartoum-in.

Ushtria sudaneze shpërndau qeverinë kalimtare dhe shpalli gjendjen e jashtëzakonshme pasi arrestoi kryeministrin, Abdalla Hamdok, disa anëtarë të kabinetit të tij, si dhe zyrtarë të tjerë civilë.

“SHBA-të dënojnë veprimet e ndërmarra brenda natës nga forcat ushtarake sudaneze”, tha Price.

Që nga rënia e udhëheqësit afatgjatë Omar al-Bashir pas protestave masive në 2019, Hamdok kishte udhëhequr një qeveri kalimtare në një marrëveshje për ndarjen e pushtetit me ushtrinë.

Kryeministri i Sudanit, Abdalla Hamdok

“SHBA-të do të ndërpresin ndihmën prej 700 milionë dollarësh të fondeve të mbështetjes ekonomike për Sudanin – ato fonde kishin për qëllim të mbështesin tranzicionin demokratik të vendit”, tha ai.

Vitin e kaluar, SHBA-të hoqën përcaktimin e Sudanit si “shtet sponsor i terrorizmit” dhe të dyja vendet rivendosën lidhjet diplomatike.

Qeveria kalimtare ra gjithashtu dakord të normalizojë marrëdhëniet me Izraelin në një marrëveshje të ndërmjetësuar nga SHBA.

Sudani ka qenë në “luftë” që nga komploti i dështuar i grushtit të shtetit muajin e kaluar, i cili prodhoi akuza të ashpra midis grupeve ushtarake dhe civile, që synonin të ndanin pushtetin pas rrëzimit të udhëheqësit të vjetër të vendit, Omar al-Bashir.

Al-Bashir u rrëzua pas muajve protestash në rrugë në vitin 2019 dhe një tranzicion politik i rënë dakord pas largimit të tij kishte për qëllim të çonte në zgjedhje deri në fund të vitit 2023.

Marrëveshja për ndarjen e pushtetit krijoi një qeveri që përfshin ushtrinë, përfaqësuesit civilë dhe grupet e protestave.

Shoqata e Profesionistëve Sudanez, grupi kryesor politik pro-demokratik i vendit, i quajti lëvizjet e ushtrisë të hënën një grusht shteti të dukshëm ushtarak dhe i bëri thirrje publikut të dilte në rrugë.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore