Lajme

SHBA-të shtyjnë takimin trepalësh me Arabinë Saudite dhe EBA-n


Shtetet e Bashkuara të Amerikës po shtyjnë së fundmi një takim trepalësh me Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Kjo pasi ka shqetësime se mosmarrëveshjet midis fqinjëve të Gjirit mund të prishin përpjekjet për të siguruar një marrëveshje të qëndrueshme paqeje në Jemen.

E udhëhequr nga i dërguari i SHBA-ve në Jemen Tim Lenderking, nisma mund të rezultojë në bisedime që në fillim të kësaj jave në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në New York.

Ajo vjen pasi një delegacion i lartë nga grupi Houthi që ka mbajtur kryeqytetin e Jemenit Sana’a që nga viti 2014 viziton publikisht Riadin për herë të parë për bisedime mbi përfundimin e luftës civile.

Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë qenë gjithnjë e më shumë në mosmarrëveshje pasi Riadi kërkon të afirmohet si qendra financiare e rajonit, një vend i mbajtur prej kohësh nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Rivalitetet e tyre janë përhapur herë pas here në vende të tjera ku të dy kanë interesa dhe ata nuk kanë rënë dakord për qasjen e tyre ndaj luftës në Jemen, nga e cila Emiratet e Bashkuara Arabe tërhoqën trupat e saj në vitin 2019.

Të dy vendet kishin udhëhequr një ndërhyrje ushtarake në Jemen në vitin 2015 pasi Houthi-t e mbështetur nga Irani kapën pjesë të vendit të varfër, por ata mbështetën fraksione të ndryshme anti-Houthi.

Sulmet ajrore të koalicionit vranë mijëra njerëz dhe qindra mijëra kanë vdekur nga sëmundjet dhe kequshqyerja.

Houthi-t kanë përdorur raketa dhe dronë për të sulmuar Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Arabia Saudite mbështet qeverinë e dobët, por të njohur ndërkombtarisht të Jemenit, ndërsa Emiratet e Bashkuara Arabe mbështesin Këshillin Kalimtar Jugor (STC) që dëshiron që jugu të shkëputet nga pjesa tjetër e Jemenit.

Arabia Saudite, e cila është fokusuar në reformat e brendshme ekonomike që përfshijnë tërheqjen e investimeve të huaja dhe turistëve, ka kërkuar prej disa vitesh të dalë nga lufta, e cila gjithashtu ka tensionuar lidhjet e saj me administratën e presidentit amerikan Joe Biden.

Po ashtu mbretëria dëshiron të negociojë një traktat mbrojtës me SHBA-të, në këmbim të normalizimit të marrëdhënieve me Izraelin.

Përfundimi i luftës së Jemenit mund të ndihmojë në bindjen e anëtarëve skeptikë të Kongresit Amerikan, të cilët kritikuan ndërhyrjen e udhëhequr nga sauditët në Jemen, për të ratifikuar çdo traktat të tillë.

Por Emiratet e Bashkuara Arabe kanë frikë se një marrëveshje me Houthi-t do t’u jepte rebelëve kontrollin e të gjithë Jemenit dhe në mënyrë të pashmangshme do të çonte në më shumë konflikt.

Një armëpushim i ndërmjetësuar nga SHBA-të është mbajtur në Jemen që nga fillimi i vitit 2022, megjithëse ka pasur përleshje të përhershme, duke përfshirë midis Houthis dhe STC.

Farea Al-Muslimi, nga grupi i ekspertëve Chatham House, ka thënë se bisedimet e kësaj jave në Riad dukeshin premtuese dhe mund të çonin në një marrëveshje për të zgjeruar armëpushimin dhe financimin saudit të pagave në Jemen, një pikë pengese në negociatat e mëparshme.

Por Emiratet e Bashkuara Arabe ndihen të përjashtuar nga negociatat.

“Emiratet e Bashkuara Arabe ndihen sikur Arabia Saudite e ka lënë jashtë”, ka thënë ai.

“Askujt nuk i pëlqen të mos jetë i ftuar në një festë”, ka shtuar ai.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore