Lajme

SHBA-të shpallin paketën më të madhe ushtarake për Ukrainën


Pentagoni ka njoftuar autorizimin e një dërgese tjetër të asistencës së sigurisë, me më shumë municione dhe furnizime për t’u dorëzuar Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Me vlerë rreth 1 miliard dollarë, Departamenti i Mbrojtjes (DoD) shpjegoi se paketa më e re e ndihmës do të shërbejë si dërgesa e 18-të dhe më e madhe e pajisjeve nga inventarët e Mbrojtjes Amerikane për Ukrainën që nga gushti i vitit 2021.

Një sasi e konsiderueshme armësh, municionesh dhe furnizimesh përbëjnë paketën e ndihmës, pjesa më e madhe e së cilës përfshin armë që ukrainasit tashmë i kanë përdorur.

Për të përmendur disa nga artikujt më të shquar në listë, municione shtesë për sistemet e famshme të raketave të artilerisë së lëvizshmërisë së lartë (HIMARS), raketa për sistemet kombëtare të avancuara të raketave sipërfaqe-ajër (NASAMS), dhjetëra mijëra predha artilerie 155 mm, dhe municionet kundër personelit argjilë janë ndër llojet e pajisjeve që do të dërgohen në Ukrainë në javët e ardhshme.

“Në total, Shtetet e Bashkuara tani kanë dhënë rreth 9.8 miliardë dollarë ndihmë për sigurinë për Ukrainën që nga fillimi i administratës së Bidenit”, thuhet në njoftimin për shtyp të DoD-së. “Që nga viti 2014, Shtetet e Bashkuara kanë dhënë më shumë se 11.8 miliardë dollarë ndihmë për sigurinë për Ukrainën”.

Menjëherë pasi u njoftua, nënsekretari i mbrojtjes për politikën Dr. Colin H. Kahl mbajti një konferencë shtypi.

Kjo, për të diskutuar paketën e fundit të ndihmës për sigurinë në mbështetje të Ukrainës.

Kahl vuri në dukje se Shtetet e Bashkuara janë një nga më shumë se 50 vendet që tani kanë ofruar ndihmë sigurie për Ukrainën që kur Rusia nisi pushtimin e saj.

Ai shpjegoi se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të konsultohen nga afër me Ukrainën dhe të hulumtojnë çdo sistem dhe aftësi potencialisht të disponueshme për dërgesat e ardhshme.

Gjithashtu gjatë konferencës për shtyp, Kahl vuri në dukje se dorëzimi i avionëve luftarakë F-16 dhe trajnimi i pilotëve ukrainas për t’i fluturuar ato është ende në tryezë.

Ky zhvillim nënvizon nevojën e forcave ukrainase për më shumë aftësi luftarake ajrore, e cila ka qenë një pikë e vazhdueshme diskutimi.

Pavarësisht, DoD-ja mund të detyrohet të trajnojë pilotët luftarakë ukrainas nëse legjislacioni i veçantë bëhet ligj që mandaton fillimin e trajnimit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore