Lajme

SHBA-të gjurmojnë një balonë të dyshuar kineze vëzhgimi


Shtetet e Bashkuara po gjurmojnë një balonë të dyshuar kineze vëzhgimi që është parë duke fluturuar mbi vende të ndjeshme ditët e fundit.

Zyrtarët e mbrojtjes thanë se ishin të bindur se “baloni i mbikqyrjes në lartësi të madhe” i përkiste Kinës. Së fundmi është parë mbi shtetin perëndimor të Montana-s.

Lajmi u bë i ditur nga multimediali britanik “BBC”.

Por udhëheqësit ushtarakë vendosën të mos e rrëzonin atë pasi kishte shqetësime mbi rrezikun e rënies së mbeturinave.

Pekini zyrtar nuk ka komentuar ende.

Kanadaja tha të premten se po monitoronte “një incident të dytë të mundshëm” që përfshin një tullumbace vëzhgimi, por nuk tha se cili vend mund të qëndronte pas tij.

Ajo tha në deklaratë se po punon ngushtë me SHBA-të për të “mbrojtur informacionin e ndjeshëm të Kanadasë nga kërcënimet e inteligjencës së huaj”.

Objekti fluturoi mbi Ishujt Aleutian të Alaskës dhe përmes Kanadasë përpara se të shfaqej mbi qytetin Billings në Montana të mërkurën, thanë zyrtarët.

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes, duke folur në kushte anonimiteti, tha se qeveria përgatiti avionë luftarakë, përfshirë F-22, në rast se Shtëpia e Bardhë urdhëronte që objekti të rrëzohej.

Udhëheqësit e lartë ushtarakë, duke përfshirë sekretarin e Mbrojtjes Lloyd Austin dhe gjeneralin Mark Milley, kryetar i Shefave të Shtabit të Përbashkët të SHBA-ve, u takuan të mërkurën për të vlerësuar kërcënimin.

Por ata këshilluan që të mos ndërmerren “veprim kinetik” kundër balonës për shkak të rrezikut që rënia e mbeturinave mund të paraqesë për njerëzit në tokë.

Montana, një shtet me popullsi të rrallë, është shtëpia e një prej vetëm tre fushave silo raketore bërthamore në vend, në bazën e Forcave Ajrore Malmstrom, dhe zyrtarët thanë se anija e dukshme spiune po fluturonte mbi vende të ndjeshme për të mbledhur informacion.

Zyrtari i mbrojtjes, megjithatë, tha se nuk kishte asnjë “kërcënim të rritur ndjeshëm” të rrezikimit të inteligjencës amerikane sepse zyrtarët amerikanë “e dinë saktësisht se ku është ky tullumbace dhe saktësisht se ku po kalon”.

Ai shtoi se gjithashtu nuk kishte asnjë kërcënim për aviacionin civil pasi balona ishte “në mënyrë të konsiderueshme” mbi lartësinë e përdorur nga linjat ajrore komerciale.

Zyrtari i mbrojtjes amerikane e kishte ngritur çështjen me zyrtarët kinezë në ambasadën e tyre në Washington DC dhe në Pekin.

Gjatë konferencës së të enjtes në Pentagon, zyrtarët nuk pranuan të zbulojnë vendndodhjen aktuale të balonës.

Ata gjithashtu refuzuan të japin më shumë detaje për objektin, përfshirë madhësinë e tij.

Ata shtuan se balona të tilla vëzhgimi ishin gjurmuar në disa vitet e fundit, por ky “po dukej të rrinte për një periudhë më të gjatë kohore këtë herë”.

Mjeti i supozuar i spiunazhit ka të ngjarë të rrisë tensionet përpara vizitës së kryediplomatit amerikan Antony Blinken në Kinë javën e ardhshme.

Kjo do të jetë vizita e parë në vend nga një sekretar i kabinetit të administratës Biden.

Diplomati më i lartë amerikan do të jetë në Pekin për të zhvilluar bisedime për një gamë të gjerë çështjesh, duke përfshirë sigurinë, Tajvanin dhe COVID-19.

Ai gjithashtu do të takohet me presidentin kinez Xi Jinping, raportoi të enjten Financial Times.

Balonat janë një nga format më të vjetra të teknologjisë së mbikëqyrjes.

Krahasuar me pajisjet e tjera të vëzhgimit ajror, ato mund të operohen me çmim të ulët pa personel, ndërsa qëndrojnë në ajër për periudha të gjata kohore.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore