Lajme

SHBA-të do të sigurojnë katër avionë furnizues për Forcën Ajrore të Izraelit


Në SHBA, qeveria ka nënshkruar një kontratë me firmën amerikane të aviacionit Boeing për të furnizuar Izraelin me katër avionë furnizues me karburant, KC-46A.

Kontrata u nënshkrua në mes të negociatave të avancuara midis Iranit, SHBA-ve dhe fuqive të tjera botërore për të rivendosur mbikëqyrjen e programit bërthamor të Teheranit.

Boeing ka njoftuar se avionët KC-46A, të cilët bëjnë të mundur furnizimin me karburant të avionëve të Forcave Ajrore të Izraelit, po blihen për 927 milionë dollarë nga ndihma e huaj amerikane që është caktuar për Izraelin.

Avionët do t’i shkojnë Forcave Ajrore të Izraelit “duke filluar nga viti 2025 deri në vitin 2026”.

Mësohet se e drejta e Izraelit për të blerë katër avionët është shtesë e tetë avionëve të të njëjtit model që SHBA-të ranë dakord në vitin 2020 për t’i furnizuar Izraelit.

Po ashtu bëhet me dije se avioni KC-46A tashmë është në përdorim nga Forcat Ajrore të SHBA-ve, të cilat kanë blerë 179 avionë të këtij modeli.

Sakaq, Izraeli do të jetë vendi i tretë që do të blejë karburantin, pasi forcat ajrore japoneze blenë dy KC-46A.

Firma ka sqaruar se modeli mund të përdoret për të furnizuar me karburant të gjithë avionët e Forcave Ajrore të Izraelit dhe është gjithashtu i përshtatshëm për misione të tjera si transporti i trupave dhe funksionet e komandës dhe kontrollit.

Marrë nga “Haaretz”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore