Lajme

SHBA-të dhe Izraeli nisin stërvitjen më të madhe ushtarake ndonjëherë


Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli nisën stërvitjen e tyre më të madhe ushtarake të përbashkët ndonjëherë të hënën, duke i dërguar një sinjal të qartë Iranit.

Mes të tjerash kjo stërvitje do të nënvizojë fuqinë e aleancës së tyre, pavarësisht shqetësimeve për përbërjen e qeverisë së re izraelite, e cila përfshin parti ultra-nacionaliste dhe ultra-fetare.

Lajmi u bë i ditur nga multimediali amerikan “CNN”.

Stërvitja me zjarr të drejtpërdrejtë, e quajtur “Juniper Oak”, do të përfshijë 100 avionë amerikanë me luftëtarë, bombardues dhe avionë që fluturojnë së bashku me 42 avionë izraelitë.

Grupi i goditjes ajrore “USS George H. W. Bush” gjithashtu do të marrë pjesë në stërvitje, e cila do të mbulojë të gjitha fushat e luftës duke përfshirë hapësirën dhe luftën elektronike.

“Ne nuk mund të gjejmë në të vërtetë një tjetër (ushtrim) që edhe të afrohet”, tha për CNN një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane. “Gati 6 mijë e 500 personel amerikan do të marrin pjesë në stërvitje, si dhe më shumë se 1 mijë e 100 personel izraelit”.

Stërvitja vjen pavarësisht shqetësimit për përbërjen e qeverisë së re të Izraelit nën kryeministrin Benjamin Netanyahu.

Ai ka emëruar ministra që dikur konsideroheshin si skajet ekstreme nacionaliste të politikës izraelite, duke përfshirë partinë e ekstremit të djathtë Otzma Yehudit dhe partinë Noam, e cila është kundër të drejtave të komunitetit LGBTQ.

Zyrtari amerikan pranoi mundësinë për mosmarrëveshje me qeverinë e sapolindur, por theksoi angazhimin e panegociueshëm dypartiak ndaj Izraelit.

Në dhjetor, Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha se qeveria e Izraelit do të matet mbi “politikat dhe procedurat e saj, në vend të personaliteteve individuale”.

Stërvitja vjen pasi tensionet midis SHBA-ve dhe Iranit mbeten të larta.

Administrata Biden ka vendosur sanksione ndaj Teheranit pas një shtypjeje brutale të protestave në vend, të cilat kanë pasuar me protestues të ekzekutuar.

Negociatat për një marrëveshje të re bërthamore gjithashtu kanë ngecur.

Netanyahu ka mbajtur vazhdimisht një qëndrim të ashpër ndaj Iranit, duke u zotuar në betimin e qeverisë së tij të re për të “penguar përpjekjet e Iranit për të pasuruar armë bërthamore”.

Stërvitja, e cila shënon një rritje të madhe në bashkëpunimin midis ushtrive amerikane dhe izraelite, u bashkua shpejt, tha zyrtari, veçanërisht për diçka të kësaj shkalle.

“Normalisht, një stërvitje kaq e madhe që përfshin kaq shumë forca të ndryshme do të merrte një vit ose më shumë planifikim, por stërvitja u përgatit në dy muaj”, tha zyrtari.

Planifikimi filloi nën qeverinë e mëparshme izraelite të Yair Lapid dhe përfundoi nën atë aktuale.

Komanda Qendrore e SHBA-ve do të drejtojë stërvitjen.

Një stërvitje e mëparshme ushtarake SHBA-Izrael e mbajtur në fund të nëntorit u përshkrua nga ushtria izraelite, Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF), si një simulim i një “skenari operacional me rreze të gjatë dhe fluturime në distanca të gjata”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore