Lajme

SHBA-të dëshirojnë të shkatërrojnë monopolin e Kinës në prodhimin e baterive për makinat elektrike


Sekretari amerikan i Transportit Pete Buttigieg ka njoftuar nevojën për të reduktuar avantazhin e Kinës në bateritë e përdorura në automjetet elektrike.

Lajmi u bë i ditur nga kompania amerikane “Bloomberg”.

Kapaciteti i përpunimit për shumë materiale kyçe për komponentët e baterive të automjeteve elektrike është shumë i përqendruar në Kinë, tha ai.

“Ne duhet të kemi një qasje të zgjuar ekonomikisht, mjedisore dhe gjeopolitikisht të qëndrueshme për mënyrën se si do t’i fusim këto elemente jetike në ekonominë tonë”, thekson Buttigieg.

Sipas Bloomberg NEF, kompanitë kineze përbëjnë pjesën më të madhe të tregut të baterive për automjetet elektrike dhe plotësojnë deri në 90 për qind të kërkesës për disa materiale për prodhimin e tyre.

Për më tepër, këto ekonomi e kanë bërë gati të pamundur për prodhuesit amerikanë dhe evropianë që të përputhen me performancën e rivalëve të tyre kinezë.

Ai shtoi se Ford Motor dhe Contemporary Amperex Technology po planifikojnë të ndërtojnë një fabrikë baterish në Michigan.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore