Lajme

SHBA nuk do të normalizojë marrëdhëniet me Asadin e Sirisë


Shtetet e Bashkuara nuk do të normalizojnë marrëdhëniet me qeverinë e presidentit sirian Bashar al-Assad, ka thënë Departamenti i Shtetit, pasi shumë nga aleatët arabë të Uashingtonit rivendosin lidhjet me Damaskun.

Departamenti i Shtetit tha të enjten vonë se diplomati i lartë amerikan Antony Blinken diskutoi një takim të fundit në Aman midis Sirisë dhe fqinjëve të saj arabë gjatë një telefonate me homologun e tij jordanez, Ayman Safadi.

“Sekretari Blinken e bëri të qartë se Shtetet e Bashkuara nuk do të normalizojnë marrëdhëniet me regjimin e Asadit dhe nuk mbështesin normalizimin e të tjerëve derisa të ketë përparim politik autentik, të lehtësuar nga OKB-ja në përputhje me Rezolutën 2254 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së”, tha departamenti.

Ministrat e Jashtëm të Sirisë, Egjiptit, Irakut, Arabisë Saudite dhe Jordanisë u takuan për bisedime në kryeqytetin jordanez të hënën në mes të një përpjekjeje për të rikthyer qeverinë e al-Asadit në vathën arabe.

Siria u pezullua nga Liga Arabe dhe u përjashtua nga fuqitë rajonale në 2011 pas shtypjes së protestave të Pranverës Arabe, të cilat u kthyen në një luftë të zgjatur. Konflikti ka vrarë qindra mijëra njerëz dhe ka zhvendosur miliona.

Ndërsa qeveria siriane rifitoi kontrollin mbi pjesë të mëdha të vendit – me mbështetjen e Iranit dhe Rusisë – disa vende arabe filluan të zbusin qëndrimin e tyre ndaj Damaskut.

Megjithatë, SHBA ka pohuar se nuk do ta ndryshonte kundërshtimin e saj ndaj al-Asadit pa një zgjidhje politike gjithëpërfshirëse të konfliktit.

Departamenti i Shtetit tha të enjten se Blinken shprehu mirënjohjen ndaj Jordanisë për “pritjen e refugjatëve dhe përforcoi qëndrimin e SHBA-së se Siria duhet të krijojë kushte duke përfshirë respektimin e përmirësuar të të drejtave të njeriut që do të motivonin refugjatët të kthehen në një mënyrë të sigurt, vullnetare dhe dinjitoze”.

Në fillim të kësaj jave, Blinken tha se SHBA ishte “e angazhuar” me qeverinë siriane për të siguruar lirimin e Austin Tice, një gazetar amerikan i cili u zhduk në Siri në vitin 2012. Zyrtarët amerikanë kanë akuzuar qeverinë siriane për ndalimin e Tice, një pretendim që Damasku e ka mohuar.

“Ne jemi të angazhuar gjerësisht në lidhje me Austin – të angazhuar me Sirinë, të angazhuar me vende të treta – duke kërkuar të gjejmë një mënyrë për ta kthyer atë në shtëpi. Dhe ne nuk do të dorëzohemi derisa ta bëjmë këtë”, tha Blinken të mërkurën.

Për shkak se SHBA nuk e njeh qeverinë e al-Asadit si legjitime, nuk ishte e qartë se si po zhvilloheshin diskutimet e supozuara të drejtpërdrejta midis Uashingtonit dhe Damaskut.

Në muajt e fundit, marrëdhëniet midis Sirisë dhe disa vendeve arabe janë ngrohur. Në shkurt, ministri i jashtëm i Egjiptit vizitoi Damaskun për herë të parë që nga viti 2011, dhe muajin e kaluar, kryediplomati i Arabisë Saudite bëri gjithashtu një udhëtim në kryeqytetin sirian dhe u takua me al-Asad.

Afrimi erdhi në mes të një tensioni të ndërmjetësuar nga Kina midis Arabisë Saudite dhe Iranit.

Qeveria siriane mbetet nën sanksione të rënda të SHBA-ve që synojnë izolimin ekonomik të vendit në përgjigje të shkeljeve të dokumentuara gjerësisht të të drejtave të njeriut.

Ndërsa SHBA ka thënë se i dekurajon aleatët e saj nga normalizimi i marrëdhënieve me Sirinë, ajo nuk i ka penalizuar vendet që afrohen me qeverinë e al-Asad.

Emiratet e Bashkuara Arabe, një partner kyç i SHBA-ve në rajonin e Gjirit, rihapën ambasadën e tyre në Damask në vitin 2018 dhe vitin e kaluar, u bë shteti i parë arab që pret al-Assad që nga fillimi i luftës më shumë se një dekadë më parë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore