Financa

SHBA duhet të ndalojë hapat agresivë ndaj kompanive evropiane, sipas zyrtarëve


Ministrat e Ekonomisë të Francës dhe Gjermanisë do t’i kërkojnë SHBA-ve të pushojnë së bëri hapa “agresivë” ndaj kompanive evropiane në një përpjekje për të joshur investimet e tyre të gjelbra përtej Atlantikut, thanë zyrtarët përpara një vizite në Washington këtë javë.

Bruno Le Maire i Francës dhe Robert Habeck i Gjermanisë do të zhvillojnë bisedime me zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë të martën për të nënvizuar shqetësimet e BE-së në lidhje me legjislacionin historik të presidentit Joe Biden për klimën, Aktin e Reduktimit të Inflacionit dhe për të nxitur një bashkëpunim më të mirë.

Paketa prej 370 miliardë dollarësh amerikane, e cila përmban qindra miliarda dollarë subvencione për teknologjinë e gjelbër, synon të forcojë investimet në gjithçka, nga prodhuesit e makinave elektrike te prodhuesit e energjisë së rinovueshme.

Projektligji, i synuar fillimisht për të sfiduar dominimin e Kinës në teknologjinë e gjelbër, kushtëzohet që prodhimi të jetë vendas, gjë që ka ngjallur frikën se një numër në rritje i bizneseve që konsiderojnë investimet në Evropë do të përqendrohen në SHBA.

Le Maire dhe Habeck do t’i kërkojnë SHBA-ve që të mos shkojnë përtej kësaj kornize, duke u përpjekur në mënyrë aktive të gjuajnë bizneset e BE-së, thanë zyrtarët francezë. Përfaqësues të organeve ekonomike nga disa shtete të SHBA-ve, përfshirë Miçiganin dhe Ohajo, vizituan Evropën muajt e fundit për të promovuar stimujt.

“Ajo që ne po kërkojmë nuk janë vetëm përjashtime, por edhe të kemi një mirëkuptim të ndërsjellë për të shmangur një garë të subvencioneve dhe gjithashtu për të shmangur taktika agresive që përfshijnë administratën amerikane që do të shohë kompanitë evropiane për t’i pyetur nëse duan të zhvendosin fabrikat e tyre në SHBA”, tha një nga zyrtarët francezë.

Bruno Le Maire dhe Emmanuel Macron

Kishte “hapësirë të mjaftueshme për të gjithë”, shtoi zyrtari i dytë.

Gjatë udhëtimit të tyre të përbashkët në Washington, Habeck dhe Le Maire do të takohen me sekretaren e Thesarit të SHBA-së Janet Yellen, përfaqësuesen e tregtisë Katherine Tai dhe sekretaren e tregtisë Gina Raimondo.

BE-ja ka bërë vazhdimisht presion për përjashtime nga paketa e klimës në SHBA për të ndihmuar disa biznese evropiane të përfitojnë nga subvencionet pa çrrënjosur prodhimin e tyre. Kostot më të ulëta të energjisë në SHBA, të cilat janë më pak të ekspozuara drejtpërdrejt ndaj ndikimit të pushtimit rus të Ukrainës në tregjet globale për naftë dhe gaz, po e bëjnë gjithashtu atë treg më tërheqës për disa prodhues.

Vizita e Le Maire dhe Habeck, e cilësuar pjesërisht si një shfaqje e unitetit midis Francës dhe Gjermanisë në një kohë kur marrëdhëniet janë tensionuar nga kriza energjetike në Evropë dhe pasojat nga lufta në Ukrainë, nuk ka gjasa të japë shumë për sa i përket rritjes, thanë zyrtarët.

Përjashtimi kryesor i marrë deri më tani lejon që makinat elektrike të ndërtuara jashtë Amerikës së Veriut të kualifikohen për disa nga kreditë tatimore të ofruara për shoferët amerikanë, një ndryshim që mund të përfitojë veçanërisht prodhuesit gjermanë të automjeteve.

A mund të vazhdojë BE-ja me SHBA-të për subvencionet e gjelbra?

Zyrtarët gjermanë kanë shprehur shqetësimin se disa në Kongresin amerikan duan të rishikojnë kompromisin për makinat elektrike.

“Ka pasur përpjekje nga disa për ta rihapur atë dhe ne duam të sinjalizojmë se sa e rëndësishme është për ne që kjo marrëveshje të ruhet”, tha njëri prej tyre.

Habeck dhe Le Maire gjithashtu shpresojnë të bindin SHBA-të që të tregojnë më shumë fleksibilitet kur bëhet fjalë për kërkesat e prodhimit vendas të përfshira në IRA për materialet kritike të përdorura në bateritë e makinave elektrike, thanë zyrtarët gjermanë dhe francezë – një zonë ku tashmë ka traktate bashkëpunimi mes BE-së dhe SHBA-ve.

Ata gjithashtu do të bëjnë presion për transparencë në nivelin e subvencioneve të SHBA-së që u jepen bizneseve, gjë që mund të lejojë BE-në të përputhet me disa nga stimujt.

Komisioni Evropian është përgjithësisht përgjegjës për politikën tregtare për bllokun.

Megjithatë, një zyrtar gjerman vuri në dukje se ishte “shumë e rëndësishme që Franca dhe Gjermania t’i shpjegojnë SHBA-ve, nga një perspektivë kombëtare se çfarë lloj efekti mund të ketë IRA mbi ne dhe sfidën që ajo paraqet”, tha ai.

BE-ja po përgatit përgjigjen e saj ndaj programit të klimës së SHBA-së, i cili përfshin lehtësimin e kufizimeve mbi subvencionet në Evropë dhe fonde shtesë për bizneset e teknologjisë së gjelbër.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore