Lajme

Sërish, kryeprokurori bullgar i shpëton sulmit me bombë


Kryeprokurori i Bullgarisë, Ivan Geshev, ka shpëtuar i padëmtuar pas një shpërthimi të madh që ndodhi të hënën pranë makinës së tij, të cilën autoritetet e kanë përshkruar si një sulm ndaj tij.

“Sulmuesit kishin vendosur një bombë në një kthesë në rrugë ku trafiku duhej të ngadalësohej”, tha Borislav Sarafov, kreu i Shërbimit Kombëtar të Hetimit, sipas faqes lokale të lajmeve “Mediapool”.

Ata shpërthyen bombën pikërisht në momentin kur makina e Geshev kaloi.

Sipas Sarafov kjo ishte një “përpjekje të përgatitur profesionalisht dhe padyshim të ekzekutuar mirë”.

“Natyrisht që bomba kishte për qëllim të vriste”, tha ai.

Megjithatë, nuk ka pasur të lënduar.

Ministria e Brendshme bullgare konfirmoi se ka ndodhur një incident, pa dhënë detaje të mëtejshme, njoftoi “Mediapool”.

Geshev ishte objektivi i protestave të gjera përkrah kryeministrit të atëhershëm Bojko Borisov në vitin 2020.

Protestuesit e akuzuan atë për dështimin për të ndjekur penalisht një elitë të korruptuar mafioze që ata thanë se ishte infiltruar në krijimin e vendit.

Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin e supozuar të së hënës.

Sarafov tha se hetuesit mjeko-ligjorë kishin filluar të punojnë në vendin e ngjarjes.

Kur Perëndimi ‘zemërohet’, vjen komploti i dyshuar mafioz për të rrëzuar kryeprokurorin bullgar

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore