Lajme

Serbi: 51 persona të vdekur dhe 2 mijë e 339 raste të reja me COVID-19


Ilustrim

Gjatë 24 orëve të fundit në Serbi janë raportuar 51 persona që e kanë humbur jetën si pasojë e infektimit me COVID-19. Po ashtu, raportohet se janë regjistruar 2 mijë e 339 raste të reja.

Autoritetet shëndetësore të Serbisë kanë njoftuar se janë testuar 15 mijë e 631 persona.

Aktualisht në spitale të shtetit serb janë të shtrirë 4 mijë e 770 pacientë të infektuar me COVID-19, nga të cilët 206 po trajtohen përmes respiratorit.

Ndonëse Ministria e Shëndetësisë (MSH) së Serbisë njofton se ka një rënie të lehtë të numrit të të infektuarve rishtazi, situata epidemike në vend është ende e pafavorshme.

Ndërkaq, nga fillimi i pandemisë në Serbi kanë humbur jetën 11 mijë e 484 persona.

Që nga fillimi i epidemisë, në Serbi janë konfirmuar zyrtarisht 1 milion e 246 mijë e 508 raste të infektimit.

Shkalla e vdekshmërisë është 0.92 për qind.

Ndërsa MSH serbe thotë se deri në orën 15:00 të datës 26 nëntor 2021, në vend janë testuar gjithsej 6 milion e 759 mijë e 262 persona.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore