Lajme

Serbi: 10 persona të vdekur dhe 2 mijë e 249 raste të reja me COVID-19


Ilustrim

Gjatë 24 orëve të fundit në Serbi janë raportuar 10 persona që e kanë humbur jetën si pasojë e infektimit me COVID-19. Po ashtu, raportohet se janë regjistruar 2 mijë e 249 raste të reja.

Autoritetet shëndetësore të Serbisë kanë njoftuar se janë testuar 17 mijë e 396 persona.

Aktualisht në spitale të shtetit serb janë të shtrirë 800 pacientë të infektuar me COVID-19, nga të cilët 51 po trajtohen përmes respiratorit.

Ndonëse Ministria e Shëndetësisë (MSH) së Serbisë njofton se ka një rendje të numrit të të infektuarve, por se situata epidemike në vend mbetet ende e pafavorshme.

Ndërkaq, nga fillimi i pandemisë në Serbi kanë humbur jetën 15 mijë e 706 persona.

Që nga fillimi i epidemisë, në Serbi janë konfirmuar zyrtarisht 1 milion e 959 mijë e 699 raste të infektimit.

Kurse shkalla e vdekshmërisë mbetet 0.80 për qind.

MSH serbe thotë se deri në orën 15:00 të datës 22 mars 2022, në vend janë testuar gjithsej 9 milion e 59 mijë e 726 persona.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore