Lajme

Sam Bankman-Fried shpallet i pafajshëm ndaj akuzave për mashtrim


Ish-shefi ekzekutiv i FTX, Sam Bankman-Fried (C) mbërrin përpara gjykatësit të qarkut të SHBA, Lewis Kaplan në gjykatën federale të Manhattan, Nju Jork, 3 janar 2023. Ed Jones | AFP | Getty Images

Sam Bankman-Fried u deklarua i pafajshëm në gjykatën federale të New York-ut të martën për tetë akuza në lidhje me kolapsin e ish-kompanisë së këmbimit të kriptove FTX.

Lajmi u bë i ditur nga agjencitë dhe transmetuesit amerikanë.

Miliarderi i dikurshëm i kriptove u padit me akuzat për mashtrim të letrave me vlerë, akuza individuale për mashtrim me letra me vlerë, pastrim parash dhe konspiracion për të shmangur rregulloret e financimit të fushatës.

Bankman-Fried u kthye në Shtetet e Bashkuara më 21 dhjetor dhe u lirua me një garanci prej 250 milionë dollarësh, të siguruar nga shtëpia e familjes së tij, më 22 dhjetor.

Zyra e Prokurorit të SHBA-ve për Distriktin Jugor të New York-ut kishte argumentuar se Bankman-Fried nënshtroi asetet e klientëve me vlerë 8 miliardë dollarë në blerje ekstravagante të pasurive të paluajtshme dhe projekte të kota.

Kjo, duke përfshirë të drejtat e emërtimit të stadiumit dhe miliona donacione politike.

Prokurorët federalë ndërtuan aktakuzën kundër Bankman-Fried me shpejtësi të pazakontë, duke paketuar së bashku kallëzimet penale kundër 30-vjeçarit brenda pak javësh.

Akuzat federale erdhën së bashku me ankesat nga Komisioni i Tregtisë së të Ardhmeve të Mallrave dhe Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim.

Të gjithë u mblodhën me bashkëpunimin e dy prej aleatëve më të ngushtë të Bankman-Fried, Caroline Ellison, ish-CEO i fondit të tij mbrojtës Alameda Research dhe Gary Wang, i cili bashkëthemeloi FTX me Bankman-Fried.

Ellison, 28, dhe Wang, 29, u deklaruan fajtorë më 21 dhjetor.

Marrëveshjet e tyre për pranimin e fajësisë me prokurorët erdhën pas spekulimeve të shfrenuara se Ellison, partnerja e dikurshme e Bankman-Fried, po bashkëpunonte me hetimet federale.

Bankman-Fried u akuzua nga zbatimi i ligjit federal dhe rregullatorët financiarë për kryerjen e asaj që SEC e quajti një nga mashtrimet më të mëdha dhe më “të pacipa” në kujtimet e fundit.

Rënia e tij mahnitëse nga hiri u përshpejtua nga raportimi që ngriti pyetje mbi natyrën e bilancit të fondit të tij mbrojtës.

Bankman-Fried u padit në gjykatën federale të Nju Jorkut më 9 dhjetor dhe u arrestua nga forcat e zbatimit të ligjit të Bahamas me kërkesë të prokurorëve amerikanë më 12 dhjetor.

A paralajmëron fundin e kriptomonedhave kolapsi i FTX-së

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore