Lajme

Salman Rushdie del nga intubimi, në gjendje të flas


Autori Salman Rushdie, ka dalë nga intubimi këtë të dielë dhe është në gjendje të flasë sërish, dy ditë pasi u godit me thikë.

75 vjeçari u sulmua teksa ishte gati të jepte një leksion në New York.

Hadi Matar, 24 vjeç, akuzohet se ka dalë në skenë dhe ka goditur me thikë Rushdie të paktën 10 herë në fytyrë, qafë dhe bark.

Pas disa orësh nga operacioni, agjenti i tij, Andrew Wylie, tha se ai kishte mëlçi të dëmtuar, nerva të prera në një krah dhe një sy. Rushdie gjithashtu kishte gjasa të humbte një sy të lënduar.

Rushdie është përballur me vite të tëra me kërcënime me vdekje për romanin e tij “Vargjet Satanike”, të cilin disa myslimanë e shohin si blasfemi, ndaj dhe është ndaluar në Iran që nga viti 1988.

Një vit më vonë, lideri suprem i Iranit, Gran Ajatollah Ruhollah Khomeini lëshoi ​​një fetva ose dekret, duke bërë thirrje për vdekjen e Rushdie.

Khomeini e dha dënimin më 14 shkurt 1989.

Rasti më pas çoi në prishjen e marrëdhënieve diplomatike midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Iranit.

Në gusht të të njëjtit vit, një bombë që shpërtheu në një hotel në Londër pranë stacionit Paddington vrau bombarduesin, Mustafa Mahmoud Mazeh.

Më pas në vitin 2005 një reporter nga “Times” zbuloi një gur varri në një varrezë në Teheran që e përkujtonte atë si “dëshmori i parë që vdiq në një mision për të vrarë Salman Rushdie”.

Fetvaja u përsërit nga Ayatollah Ali Khamenei në 2005 (dhe pastaj përsëri në 2017 dhe 2019 përmes Twitter).

Rushdie thotë se çdo vit në ditën e shpalljes së dënimit, më 14 shkurt, ai merr një kartolinë speciale të Shën Valentinit nga Irani, ku i kujtohet se dënimi nuk është zhdukur ende.

Një shpërblim prej mbi 3 milionë dollarësh është ofruar po ashtu për këdo që vret Rushdie.

Qeveria e Iranit është distancuar prej kohësh nga dekreti i Khomeinit, por ndjenjat anti-Rushdie kanë mbetur.

Në vitin 2012, një fondacion fetar gjysmë zyrtar iranian e ngriti shpërblimin për Rushdie nga 2.8 milionë dollarë në 3.3 milionë dollarë.

Rushdie e hodhi poshtë atë kërcënim në atë kohë, duke thënë se nuk kishte “asnjë provë” se njerëzit ishin të interesuar për shpërblimin.

Atë vit, Rushdie botoi një kujtim, “Joseph Anton”, rreth fetvasë.

Titulli erdhi nga pseudonimi që Rushdie kishte përdorur ndërsa ishte fshehur.

Ai u bë i njohur me romanin e tij të vitit 1981, fitues i çmimit Booker, “Midnight’s Children”, por emri i tij u bë i njohur në mbarë botën pas “Vargjet Satanike”.

Autori britaniko-indian, i cili aktualisht jeton në Shtetet e Bashkuara, ishte vënë më parë nën mbrojtjen e policisë për shkak të kërcënimeve për jetën e tij.

Britania e Madhe e shpalli atë “Kalorës” në vitin 2007, gjë që shkaktoi protesta në disa vende të botës myslimane.

PEN International, një shoqatë e shkrimtarëve që promovon lirinë e shprehjes, dënoi sulmin dhe i uroi Rushdie një “shërim të shpejtë”.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore