Gatimi

Sallatë me portokall


Ilustrim
Përbërësit:

Kopër

2 portokaj

100 g ullinj të zinj më të vegjël

3-4 lugë vaj ulliri

Kripë, piper i zi, rigon të thatë për spërkatje (sipas dëshirës).

Përgatitja:

Pastroni finokun duke i hequr majat fillimisht. Pastaj hiqni pjesën e poshtme dhe “gjethet” e jashtme, më të forta (në rast se bima është e re dhe e fuqishme, atëherë thjesht hiqni pjesën e jashtme të hollë me thikë). Pritini koprin  në gjysmë dhe hiqni rrënjën. Është shumë fibroze dhe duhet shmangur. Më pas shtrijeni bimën me anën e prerë poshtë dhe e prisni në feta ose kubikë të hollë.

Qëroni portokallin dhe e prisni në kubikë. Përzieni kopër, portokall dhe ullinj në një tas sallatë. I hedhim kripë, pak piper dhe e lyejmë me vaj ulliri. Përziejini dhe spërkatni me rigon të tharë.

Sallata është shumë freskuese dhe është një shtesë e shkëlqyer për peshkun e pjekur në skarë ose të pjekur.

Kjo sallatë bëhet më së miri para se ta servirni. Finoku tenton të errësohet nëse e copëtoni dhe e lini të qëndrojë. Megjithatë, nëse dëshironi shumë që gjithçka të jetë gati paraprakisht, pas pastrimit dhe prerjes, vendosini fetat në ujë të ftohtë. Kullojeni dhe rregulloni sallatën.

Për përgatitjen e kësaj sallate zakonisht përdoren ullinj të zinj më të vegjël. Është më praktike nëse ato janë të pastruara, por janë shumë të buta, prandaj është më mirë të përdorni të papastruara.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore