Gatimi

Salcë me fruta pylli, sekreti i tavolinës


Kjo recetë e salcës me fruta pylli është perfekte për të shoqëruar ëmbëlsirat dhe përgatitet lehtë në 30 minuta. Ajo mund të shërbehet e nxehtë ose e ftohtë në krepa, petulla, tortë, akullore apo ëmbëlsira të tjera që dëshironi.

Përbërësit: 500 gr fruta pylli, 200 gr sheqer, 100 ml ujë.

Përgatitja

Në fillim pastrojmë frutat e pyllit dhe i vendosim në tenxhere qe të ziejnë.

Shtojmë sheqer dhe ujë, dhe e lëmë të ziejë për 15 minuta.

E lëmë të ftohet dhe më pas e vendosim në blender.

E përfundojmë procesin në momentin që është krijuar një masë homogjene e lëngshme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore