Sport

Salah dhe De Bruyne objektivat kryesore të 2024 për sauditët


Mohamed Salah dhe Kevin De Bruyne (Sky Sports)

Sulmuesi i Liverpool-it, Mohamed Salah dhe lojtari i Manchester City-t, Kevin De Bruyne thuhet se kryesojnë listën e dëshirave të transferimeve të Ligës Saudite Pro për verën e vitit 2024.

Pas ardhjes së Cristiano Ronaldo-s te Al-Nassr gjatë dimrit, një numër i konsiderueshëm lojtarësh të njohur, disa në kulmin e karrierës së tyre, kanë ndjekur pesë herë fituesin e Topit të Artë në Gjirin Persik.

Krahas Al-Nassr-it, kampionët e Pro Ligës Saudite Al-Ittihad, Al-Ahli dhe Al-Hilal, katër skuadrat e mbështetura nga Fondi i Investimeve Publike, bindën lojtarë si Neymar, Karim Benzema, N’Golo Kante, Fabinho, Sadio Mane, Kalidou Koulibaly, Riyad Mahrez dhe Gabri Veiga për të bërë lëvizjen në Lindjen e Mesme.

Al Ettifaq i Steven Gerrard bëri gjithashtu disa blerje të dukshme, duke siguruar nënshkrimet e ish-mesfushorëve të Liverpool, Jordan Henderson dhe Georginio Wijnaldum, si dhe Demarai Grey.

Duke vazhduar përpjekjet e tyre për ta bërë Ligën Pro Saudite një nga garat më të njohura dhe më të tregtueshme në botë, “talkSPORT” pretendon se shefat e Lindjes së Mesme kanë caktuar tashmë Salah dhe De Bruyne si objektivat e tyre prioritare për verën e ardhshme.

Anësori i Liverpool, Salah ishte tashmë objekt spekulimesh intensive rreth një lëvizjeje të mundshme në Al-Ittihad gjatë verës së fundit, pasi kishte hyrë në dy vitet e fundit të marrëveshjes së tij me të kuqtë.

Pavarësisht pohimeve nga Jurgen Klopp dhe agjenti i Salah se 31-vjeçari nuk do të largohej nga Merseyside, Al-Ittihad provoi fatin me një ofertë prej 150 milionë paund, e cila u refuzua menjëherë nga Liverpool-i.

Kishte zhurmë për një ofertë rekord botëror prej 200 milionë paund që po përgatitej nga mbajtësit e trofeut të Pro Ligës Saudite, të cilët ishin në gjendje të nënshkruanin lojtarë deri më 7 shtator, gjashtë ditë pas mbylljes së afatit kalimtar anglez.

Al-Ittihad me sa duket dërgoi një delegacion në Merseyside me shpresën për të shtrënguar duart për një marrëveshje me nëntë shifra, por Salah përfundimisht qëndroi me Liverpool-in, me të cilin ai ka shënuar ose asistuar në të shtatë paraqitjet deri më tani këtë sezon.

Ndërkohë, De Bruyne besohet se ka refuzuar ofertat fitimprurëse nga skuadrat Saudite Pro League për të qëndruar te Man City, por sezoni i tij 2023-24 është ndërprerë nga një dëmtim i rëndë.

Reprezentuesi belg u largua në ditën e hapjes së sezonit kundër Burnley-t dhe ekziston frika se ai nuk do të jetë në dispozicion të Pep Guardiola-s deri në mesin e janarit.

Siç është rasti me Salah, kontrata e De Bruyne në “Etihad” zgjat deri në verën e vitit 2025, por City supozohet se ka vendosur pezullim për rinovimin për shkak të dëmtimit të tij.

Krahas Salah dhe De Bruyne, raporti shton se sulmuesi i Newcastle United, Callum Wilson, marrëveshja e të cilit skadon në fund të sezonit të ardhshëm, gjithashtu është duke u rreshtuar për një kalim saudit në 2024.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore