Lajme

“Sajesë dhe gënjeshtër”, thotë Mustafa për deklaratën e Kurtit për Marrëveshjen e Asociacionit


Ish kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Ish kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, e ka quajtur “sajesë” dhe “gënjeshtër”, deklaratën e kryeministrit Albin Kurti të premten i cili ka thënë se dy marrëveshjet për çështjen e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, shkelnin parimet e Kushtetutës dhe cenonin rendin juridik.

Mustafa, përmes një shkrimi në rrjetin social ‘Facebook’ ka sqaruar se Kushtetuesja se ka trajtuar marrëveshjen e vitit 2013.

“Askund nuk figuron se kjo marrëveshje shkel kushtetutën, por thuhet se Asociacioni do të themelohet sipas kësaj marrëveshje”.

“Në pikën III.  KONSTATOHET që parimet, siç; janë elaboruar në ‘Asociacioni/Bashkësia i komunave me shumicë serbe në Kosove -Parimet e përgjithshme/Elementet kryesore’, nuk janë tërësisht në përputhshmëri me frymën e Kushtetutës. Askund nuk konstatohet se është shkelur Kushtetuta, por se këto parime ‘nuk janë tërësisht’ ( pra jo tërësisht) në përputhshmëri me frymën e Kushtetutës”, thuhet në reagimin e Mustafës.

Tutje, ish kryeministri i Kosovës, ka kërkuar sqarim nga Kurti se çfarë realisht nënkuptonte me shkelje të Kushtetutës.

“Nëse dokumenti i vitit 2015 do të ishte shkelje e Kushtetutës, atëherë si do të nxirrej obligimi nga ky dokument (pika 2 dhe 21 e tij) për trajtimin nga gjykata Kushtetuese të Statutit dhe të ndryshimeve në Statut”.

“Apo z. Kurti ka interes që këtë ta shpallë antikushtetuese për t’i ikur trajtimit të statutit në Gjykatën Kushtetuese. Sidoqoftë shkelja e Kushtetutës është sajesë dhe gënjeshtër e z. Kurti”, ka thënë Mustafa.

Në anën tjetër, ai kritikoi marrëveshjen e vitit 2023 duke thënë se heq dorë nga njohja reciproke.

“Pika 7 e marrëveshjes së z. Kurti instalon autonominë politiko territoriale të komunitetit serb, kufijtë e autonomisë dhe arbitrazhin ndaj rendit kushtetues të vendit (siç janë përcaktuar me draft statut)”.

“Kishës Ortodokse serbe i  garanton zyrtarizmin e statusit të saj, që s’është as më pak dhe as më shumë sesa eksterritorialitet, ose shtet në shtet. Nuk kam  dëgjuar ta ketë kërkuar këtë ndonjëherë Gjykata Kushtetuese!”, ka thënë Mustafa.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në 11 vjetorin e Marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë (19 prill, 2013), e nënshkruar nga ish-kryeministri kosovar, Hashim Thaçi, dhe ai serb, Ivica Daçiç, ka thënë se njëjta në njërën anë, shkelte Kushtetutën e Kosovës e në anën tjetër, u shkel nga Serbia.

Kreu i ekzekutivit teksa kritikoi marrëveshjen e 2013-së, në anën tjetër u mburr me Marrëveshjen Bazike (Bruksel, më 27 shkurt, Ohër, më 18 mars), që e ka dakorduar me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç, e cila, sipas Kurtit, adreson gjetjet e Gjykatës Kushtetuese ndaj Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore