Lajme

Sa kërcënim paraqesin ‘viruset zombie’ për njerëzit


Shkencëtarët francezë kanë ngritur vetullat në mbarë botën pasi ringjallën një virus të lashtë të bllokuar në ngricat e përhershme të Siberisë për më shumë se 48 mijë e 500 vjet.

Studimi i ri, i udhëhequr nga mikrobiologu Jean-Marie Claverie nga Universiteti Aix Marseille, i cili ende nuk është rishikuar nga kolegët, paraqet mundësinë alarmante që patogjenët e tjerë të ruajtur për mijëvjeçarë në akull të dendur mund të çlirohen në formën e “viruseve zombie” infektive.

Ndërsa kjo mund të tingëllojë si një premisë nga bota e mrekullueshme e fantashkencës së filmave, një kërcënim i ri për jetën e njeriut në tokë është gjëja e fundit që na nevojitet tani, kështu që sa seriozisht duhet ta marrim atë?

Mikrobi në fjalë – një nga 13 të marra nga shtatë mostrat dhe i quajtur “Pandoravirus yedoma” sipas Pandorës mitike – ishte bllokuar 16 metra nën një shtrat liqeni në Yukechi Alas në Yakutia në Rusinë verilindore për shekuj.

Megjithatë ishte ende në gjendje të infektonte një organizëm mikroskopik njëqelizor i quajtur akantamoeba gjatë testimit laboratorik.

Për fat të mirë, shkencëtarët pas studimit thanë se ishin të bindur se nuk përbënte kërcënim për asnjë qenie të gjallë kaq komplekse sa njeriu.

Por ndërsa ky lloj i veçantë nuk ka gjasa të jetë i rrezikshëm, perspektiva e sëmundjeve të tjera të mbajtura në një gjendje të kriptobiozës duke u çliruar është domethënëse kur mendoni se pothuajse një e katërta e hemisferës veriore përbëhet nga tokë e ngrirë.

Ndërsa ngrohja globale bën që akulli polar të shkrihet gradualisht, lëndët organike të ruajtura prej kohësh, duke përfshirë dyoksidin e karbonit dhe metanin, do të çlirohen.

Kjo, duke kontribuar më tej në ngrohjen e atmosferës së planetit tonë, dhe (potencialisht) viruset e tjerë të fjetur të bllokuar nga epokat e mëparshme.

Ekziston një precedent për rikuperimin e viruseve nga ngrica e përhershme, me studiuesit e Universitetit Shtetëror të Ohio-s që raportuan në vitin 2021 se kishin zbuluar material gjenetik nga 33 sëmundje në mostrat e akullit të marra nga rrafshnalta tibetiane që u vlerësuan të ishin deri në 15 mijë vjet të vjetra.

Dhe, sipas The Times, një djalë u vra nga antraksi në Siberi në vitin 2016, pasi u ndesh me një kufomë të infektuar të zbuluar pasi një valë të nxehti kishte shkrirë borën, për të cilat bakteret nuk ishin dëgjuar në rajon që nga viti 1941.

Shkencëtarët francezë vunë në dukje në studimin e tyre se ka pasur kërkime të kufizuara për viruset “të gjalla” të gjetura në permafrost, duke thënë: “Kjo gabimisht sugjeron se dukuri të tilla janë të rralla dhe se ‘viruset zombie’ nuk janë një kërcënim për shëndetin publik”.

Ky studim mendohet të jetë aktualisht në vazhdim në laboratorin Vector në Novosibirsk.

Marrë dhe përshtatur nga “The Independent” për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore