Sport

Sa i sigurt do të jetë kampionati evropian i futbollit?


(Getty Images)

Miliona të ftuar nga e gjithë bota, stadiume plot dhe turma në publik. Kampionati Evropian i Futbollit nga 14 qershori deri më 14 korrik paraqet sfida të mëdha për autoritetet gjermane të sigurisë.

Krahasuar me pjesëmarrjen në ndeshjet e Bundesliga-s, mysafirët duhet të përgatiten për kontrolle më të rrepta. Ekspertët po përgatiten për situata të ndryshme kërcënimi. Agjencia Gjermane e Shtypit u përgjigjet pyetjeve më të rëndësishme mbi temën e sigurisë.

Sa tifozë priten në Gjermani?

Vendet rreth dhjetë stadiumeve pritëse do të jenë plot.

“Ne do të shohim 2.7 milionë tifozë në stadiume dhe deri në 12 milionë tifozë në zonat e tifozëve në dhjetë qytetet pritëse”, tha Ministrja e Brendshme gjermane, Nancy Faeser.

Sigurimi i shtetit gjerman i frikësohet sulmeve terroriste gjatë Euro 2024

Sipas raportimeve, në Berlin priten 2.5 milionë të ftuar. Për shembull, deri në 130,000 vizitorë pritet të dynden në kilometrin deri në Portën e Brandenburgut.

Për çfarë kontrollesh duhet të përgatiten vizitorët e stadiumit?

Mysafirët hyjnë në arena në dy hapa. Në hyrje të unazës së parë, të jashtme të sigurisë, biletat elektronike në telefonat celularë të vizitorëve kontrollohen vizualisht nga personeli i sigurisë. Aty do të kontrollohet edhe personi dhe sendet që kanë sjellë me vete.

Bileta kontrollohet edhe në unazën e brendshme pasuese të sigurisë.

Çfarë kërcënimesh ka?

Përshkallëzimi në Lindjen e Mesme dhe lufta ruse kundër Ukrainës mund të ndikojnë në turne.

Megjithatë, ka shumë rreziqe të tjera në ngjarjet e mëdha me vëmendjen përkatëse të medias.

“Fokusi ynë varion nga kërcënimi i terrorit islamik, te huliganët dhe kriminelët e tjerë të dhunshëm, te sulmet kibernetike”, tha Faeser.

Komiteti organizativ shtoi se rrethanat e lidhura me motin si nxehtësia ekstreme, paniku masiv ose incidentet teknike gjithashtu paraqisnin rreziqe.

Cilat vende janë veçanërisht të rrezikuara gjatë Euro 2024?

Në kërkimin e sigurisë, bëhet një dallim midis objektivave të fortë dhe të butë.

“Stadiumet, si ndërtesa të mbyllura dhe kontrollet e tyre të sigurisë, janë më shumë nga të parat. Prandaj, sulmet ndaj objektivave të buta në hapësira publike si hyrjet e stadiumit dhe kilometrat e tifozëve janë më të mundshme”, tha eksperti i terrorizmit, Johannes Saal i Agjencisë Gjermane të Shtypit, duke cituar sulmin në Bruksel si një shembull.

Dy tifozë suedezë të futbollit u qëlluan jashtë stadiumit gjatë gjatë ndeshjes kualifikuese të Kampionatit Evropian mes Belgjikës dhe Suedisë në vitin 2023. Përgjegjësinë për krimin e mori grupi terroriste Shteti Islamik.

Si po përgatiten qeveritë federale dhe shtetërore për rreziqet e mundshme?

E ashtuquajtura Qendra Ndërkombëtare e Koordinimit të Policisë (IPCC) në Neuss ka për qëllim të vlerësojë informacionin që lidhet me sigurinë në lidhje me turneun dhe të shkëmbejë informacion midis qeverisë federale dhe asaj shtetërore.

Kërcënimet nga ISIS-K në Euro 2024, Policia arreston katër persona në qytetin ku do të luajë Shqipëria

Përveç policëve, ka vend edhe për ekspertë të Zyrës për Mbrojtjen e Kushtetutës, Shërbimit Federal të Inteligjencës dhe autoritetit të sigurisë kibernetike BSI.

Çfarë masash të tjera sigurie ka?

Si zakonisht me ngjarje të tilla madhore, edhe kufijtë gjermanë do të kontrollohen më rreptësisht gjatë Kampionatit Evropian. Megjithatë, kjo nuk do të thotë ulje të barrierave, por kontrolle të rastësishme.

Gjermania kishte vendosur tashmë kontrolle të përkohshme kufitare për Kupën e Botës 2006, ndër të tjera.

Për të siguruar turneun, Gjermania punon ngushtë edhe me vendet pjesëmarrëse dhe vendet fqinje.

“Policia federale mbështetet në operacionet e saj nga mbi 300 policë të huaj nga vendet pjesëmarrëse. Ka bashkëpunim veçanërisht të ngushtë me Francën për Kampionatin Evropian të Futbollit në Gjermani dhe Lojërat Olimpike në Paris”, thanë autoritet gjermane.

Sulmet terroriste me dronë gjatë Euro 2024, paralajmërohet Gjermania

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore