Lajme

Sa i shqetësuar është perëndimi nga kërcënimi bërthamor i Rusisë?


“Vetëm një raketë e lëshuar, Boris dhe Anglia zhduken”.

Kështu tha një transmetues në televizionin shtetëror rus në fillim të kësaj jave, duke qëndruar përballë një simulimi të Britanisë dhe Irlandës që po fshihen nga një armë bërthamore.

Klipi alarmues, i cili u shpërnda gjerësisht në rrjetet sociale, u kritikua me shpejtësi në perëndim si hiperbolik dhe provokues.

Ishte rasti i fundit i përshkallëzimit të retorikës ruse mbi mundësinë që Moska të mund të vendoste armë bërthamore si hakmarrje për mbështetjen e Perëndimit për Ukrainën.

Në shkurt, Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, shqetësoi botën kur vendosi forcat e tij bërthamore në gatishmëri të lartë, një lëvizje që sinjalizoi një gatishmëri të dukshme për t’i vendosur ato.

Javën e kaluar, ministri i Jashtëm Sergei Lavrov tha në një intervistë me televizionin shtetëror rus se “rreziku nga një sulm bërthamor rus është serioz, real. Dhe ne nuk duhet ta nënvlerëojmë atë”.

Pavarësisht goditjeve të sakta, për të mos përmendur zotërimin e arsenalit bërthamor më të madh në botë nga Rusia, vështirë se ndonjë zyrtar i inteligjencës perëndimore apo analist mendon se Moska do të kryente llojin e goditjes kataklizmike të përshkruar nga transmetuesi këtë javë.

Sergei Lavrov – Ministër i Jashtëm i Rusisë

Pyetja e vërtetë është nëse Putini mund të përdorë të ashtuquajturat armë bërthamore taktike më të vogla për të fituar një avantazh në fushën e betejës në Ukrainë.

“Duke pasur parasysh dëshpërimin e mundshëm të Presidentit Putin dhe udhëheqjes ruse, duke pasur parasysh pengesat me të cilat ata janë përballur ushtarakisht deri më tani, asnjëri prej nesh nuk mund ta marrë lehtë kërcënimin e paraqitur nga një mjet i mundshëm ndaj armëve bërthamore taktike ose armëve bërthamore me rendiment të ulët”, tha drejtori i Agjencisë Qendrore ameriakne e Inteligjencës (CIA), Bill Burns muajin e kaluar, përcjell Albanian Post.

Ai shtoi se “deri më tani nuk kemi parë shumë prova praktike të llojit të dislokimeve apo dispozitave ushtarake që do ta përforconin këtë shqetësim”.

Zyrtarët dhe analistët perëndimorë thonë se ata besojnë se Rusia e ka vlerësuar koston e përdorimit të armëve bërthamore të çdo lloji si tepër të lartë, dhe në vend të kësaj po vendos të pengojë SHBA-në dhe aleatët e saj që të përfshihen më shumë në luftën në Ukrainë.

“Duart e tyre janë plot me atë që po ndodh në Donbas, ata me të vërtetë nuk kanë asnjë forcë apo kohë për t’u marrë me një zgjerim të konfliktit me NATO-n ose një përshkallëzim të konfliktit, sepse ata e dinë që ne do të tërhiqemi shumë fuqishëm”, tha një zyrtar evropian.

Leonor Tomero, e cila shërbeu si zyrtarja më e lartë e Pentagonit për politikën bërthamore në vitin e parë të administratës së Biden-it, tha se përdorimi i një arme bërthamore taktike nga Rusia në Ukrainë do të “galvanizonte të gjithë botën” kundër Rusisë.

Nëse do të kishte në shënjestër civilët, do të kishte një “shtytje të fortë” që SHBA të ndërhynte ushtarakisht, shtoi ajo.

Ndërsa frika perëndimore mbi kërcënimin e një sulmi bërthamor rus është zhdukur disi, SHBA-të dhe aleatët kanë rritur ndihmën vdekjeprurëse për Kievin me më pak frikë nga hakmarrja nga Moska dhe kanë filluar të dërgojnë armatime më të rënda në Ukrainë javët e fundit.

Në shkurt, administrata Biden ngarkoi një grup të quajtur Ekipi i Tigrave të bënte plane emergjente për rreziqet e mundshme të përshkallëzimit, si përdorimi i armëve kimike, biologjike ose bërthamore, tha një zyrtar amerikan.

Që nga fillimi i konfliktit në Ukrainë, Washingtoni nuk ka ndryshuar qëndrimin e tij bërthamor apo nivelet e alarmit për Amerikën apo aleatët e saj, thanë zyrtarët.

Megjithatë, zyrtarët paralajmërojnë se Rusia mund t’i përshkallëzojë taktikat e saj në mënyra të tjera përpara se të shqyrtojë përdorimin e armëve bërthamore.

“Padyshim që duhet të jemi vigjilentë për përdorimin e mundshëm të armëve kimike ose biologjike”, tha Adam Schiff, kryesuesi demokrat i komitetit të zbulimit të Dhomës së Përfaqësuesve, i cili u kthye këtë javë nga një udhëtim në Kiev.

Zyrtarët dhe analistët amerikanë gjithashtu nuk e kanë përjashtuar mundësinë që Rusia të mund të përdorë përfundimisht armë bërthamore me rreze të shkurtër dhe të mesme, të aftë për të arritur në Ukrainë, pasi ushtria e saj vuan pengesa dhe varfërim të forcave të saj konvencionale në konflikt.

Marrë nga Financial Times, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore