Lajme

Sa është çmimi i prodhimit të telefonit Galaxy S23 Ultra?


Analiza e fundit nga Counterpoint Research tregon se Samsung po paguan 469 dollarë për variantin bazë të telefonit Galaxy S23 Ultra.

Kjo shumë kryesisht shkon për procesorin e Qualcomm, komponentët e lidhjes celularë dhe ekranin.

Sipas Counterpoint Research, për të prodhuar Galaxy S23 Ultra me 8 GB RAM dhe 256 GB memorie të brendshme, si dhe lidhje 5G nën 6 GHz, Samsung po paguan 469 dollarë.

Samsung Galaxy S23 Ultra goes official: The best Samsung phone, bar none! - PhoneArena

Në analizën e tyre, Counterpoint Research thekson se 35% e çmimit të prodhimit shkon për Snapdragon Gen 2 të Qualcomm, si dhe për komponentët e nevojshëm.

Në të kaluarën, çmimet e prodhimit të modeleve Ultra të Samsung nuk janë bërë publike. Sipas të dhënave më të vjetra të Counterpoint Research, modeli fillestar S21 Ultra kushtoi 533 dollarë, ndërsa Galaxy Note 20 Ultra kushtoi 550 dollarë. Të dyja variantet ishin konfiguruar me çipe Qualcomm, 8 GB RAM dhe 128 GB memorie të brendshme.

Çmimi i rekomanduar me pakicë për versionin fillestar të Galaxy S23 Ultra është rreth 1,450 euro. Për versionin më të fuqishëm me 12 GB RAM dhe 512 GB memorie, është rreth 1,640 euro, ndërsa versioni më i fuqishëm me 1 TB hapësirë ​​ruajtëse kushton rreth 1,880 euro.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore