Pajisje

Rusia zbulon modelin e stacionit hapësinor të propozuar pas largimit nga ISS


Agjencia ruse hapësinore ka zbuluar një model fizik të asaj se si do të duket një stacion hapësinor i planifikuar i ndërtuar nga Rusia, duke sugjeruar se Moska është serioze për braktisjen e Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) dhe për të shkuar e vetme.

Rusia dëshiron të zvogëlojë varësinë e saj nga vendet perëndimore dhe të ecë përpara vetë, ose të bashkëpunojë me vende të tilla si Kina dhe Irani, pasi sanksionet u vendosën nga perëndimi si rezultat i pushtimit të Ukrainës.

Roscosmos prezantoi një model të stacionit hapësinor, të mbiquajtur “Ross” nga media shtetërore ruse, të hënën në një ekspozitë ushtarako-industriale jashtë Moskës.

Yuri Borisov, të cilin presidenti Vladimir Putin e emëroi muajin e kaluar në krye të Roscosmos, ka thënë se Rusia do të largohet nga ISS pas vitit 2024 dhe po punon për të zhvilluar stacionin e saj orbital.

I lançuar në vitin 1998, ISS ka qenë vazhdimisht i okupuar që nga nëntori i vitit 2000 nën një partneritet të udhëhequr nga SHBA-Rusi që përfshin gjithashtu Kanadanë, Japoninë dhe 11 vende evropiane.

Nasa, e cila dëshiron të mbajë ISS në funksion deri në vitin 2030, thotë se nuk ka marrë ende konfirmimin zyrtar për tërheqjen e planifikuar të Rusisë dhe kishte kuptuar më parë se Moska do të vazhdojë të marrë pjesë deri në vitin 2028.

Roscosmos tha se stacioni i tij hapësinor do të niset në dy faza, pa dhënë data.

Për fazën e parë do të fillonte të funksiononte një stacion hapësinor me katër module. Kjo do të pasohet nga dy module të tjera dhe një platformë shërbimi, tha ai. Kjo do të mjaftonte, kur të përfundonte, për të akomoduar deri në katër kozmonautë dhe pajisje shkencore.

Roscosmos ka thënë se stacioni do t’u ofrojë kozmonautëve rusë një pamje shumë më të gjerë për të monitoruar Tokën sesa segmenti i tyre aktual.

Megjithëse ekzistojnë projekte për disa nga stacionet, puna e projektimit është ende duke u zhvilluar në segmente të tjera.

Mediat shtetërore ruse kanë sugjeruar se nisja e fazës së parë është planifikuar për 2025-26 dhe jo më vonë se 2030. Nisja e fazës së dytë dhe përfundimtare është planifikuar për 2030-35, kanë raportuar ata.

Stacioni hapësinor, siç është konceptuar aktualisht, nuk do të kishte një prani të përhershme njerëzore, por do të kishte personel dy herë në vit për periudha të gjata.

Marrë nga The Guardian, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore