Lajme

Rusia: Rezoluta e SHBA-ve i jep Izraelit dritën jeshile për sulmin në Rafah


“Përkrahja e këtij teksti do të thotë të mbulohemi me turp, ne nuk mund të lejojmë që Këshilli i Sigurimit të jetë një instrument i Washington-it për politikat e tij në Lindjen e Mesme. Dhe teksti amerikan i jep Izraelit dritën jeshile për një sulm në Rafah”.

Kështu ka thënë ambasadori rus në OKB, Vassily Nebenzia, i cili vuri veton ndaj draftit amerikan për armëpushimin në Gaza së bashku me Kinën.

“Për gjashtë muaj Këshilli i Sigurimit nuk ishte në gjendje të bënte thirrje për një armëpushim në Gaza për shkak të vetove të përsëritura të SHBA-ve, dhe tani pas gjashtë muajsh me Rripin e Gazës praktikisht të fshirë, SHBA-të po bëjnë thirrje për një armëpushim”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore