Tregjet

Rusia kthehet në vitet ’90 në kërkim të mallrave përtej kufijve


Parada e madhe e 9 majit përfundoi.

Tani, ekonomia e transportit është gati të rifillojë.

Aty nga viti 1994 numëroheshin mbi njëzet e pesë mijë tregtarë që grumbulloheshin në sheshin përballë stadiumit kombëtar rus “Luzhniki” dhe që zbraznin menjëherë valixhet në tezga.

Ata ishin tregtarë, kontrabandistë të rikonvertuar, që kishin shpikur një profesion të ri.

U nisën për në Kinë, Turqi, Greqi dhe Dubai. Mbushën çantat me lloj-soj gjërash dhe u kthyen në shtëpi për të shitur me pakicë gjithçka që asokohe mungonte.

Ajo praktikë ishte bërë simbol i poshtërimit të një populli.

Në Rusinë e zhytur në krizën më të madhe ekonomike ndonjëherë, traumë që popullsia e kujton si njësinë matëse të pikës në të cilën nuk duhet kthyer kurrë, ishte vërtetimi i falimentimit të një kompanie që nuk mund të detyrohej më të jetonte me nënshtrime.

Teksa bota pyeste se çfarë do të thoshte presidenti rus Vladimir Putin gjatë Ditës fatale të Fitores, parlamenti rus ringjalli ekonominë e anijeve thuajse fshehurazi.

Në fakt, autoritetet kanë vendosur për listën e atyre mallrave mbi të cilat hiqet ndalimi i importeve paralele.

Pra, nga 6 maji, mbi pesëdhjetë kategori produktesh mund të futen në vend pa lejen e pronarëve të markave dhe tregtarëve të autorizuar.

Pelena, kozmetikë, telefona inteligjentë, makina, ora, metale… madje edhe reaktorë bërthamorë. Ka gjithçka në listë.

“Kjo liri”, thuhet në njoftimin për shtyp nga Ministria e Industrisë dhe Tregtisë, përcjell Albanian Post, “u jepet importuesve me qëllim që të ngopet tregu i brendshëm në sfondin e një rënie të ndjeshme të vëllimit të mallrave të importuara në Rusi”.

Sakaq, lista është përcaktuar si “e hapur”.

Dhe ajo mund të ndryshojë në varësi të kompanive të tjera të huaja që largohen nga tregu rus.

Referuar ekspertëve, shuma totale e produkteve të përfshira në listë është njëqind e njëzet miliardë dollarë në vit, e barabartë me gjysmën e vlerës së importeve ruse.

Urdhri i Departamentit të Tregtisë së Brendshme përmend 96 artikuj të veçantë që mbulojnë një gamë të gjerë mallrash.

Me pajisjet elektronike dhe makinat e huaja aplikohet një qasje e ashtuquajtur “selektive”.

Për të shmangur konkurrencën e tepruar me kompanitë ruse, nuk do të lejohet importimi pa kriter.

Lëshimi në tregun vendas të kozmetikës, produktet e të cilit kanë nisur të mbarojnë, lejohet pa asnjë kufi, me përjashtim të produkteve të Garnier, L’Oréal dhe kompanive të tjera që janë larguar përgjithmonë nga Rusia.

Por, sa më shumë të zbresësh në shkallën e nevojave themelore, aq më shumë kontrolle zhduken.

Lejohen importet paralele të ushqimeve, veshjeve, këpucëve, të brendshmeve, sapunit, barnave, çantave pa asnjë kufizim në marka dhe sasi.

Ekonomia e transportit bëhet e shtetit.

Janë kthyer tezgat, është rikthyer një treg kufitar, i cili tridhjetë vjet më parë krijoi një zonë gri mes ligjshmërisë dhe kontrabandës.

E kështu me radhë, drejt frikës së madhe të atyre viteve.

Marrë nga “Corriere della Sera”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore