Aplikacione

Rusia ka propozuar bllokimin e WhatsApp


Sipas analistëve ushtarak Rusia ka propozuar bllokimin e WhatsApp, si pjesë e një përpjekje për të monitoruar dhe kontrolluar informacionet lidhur me konfliktin në Ukrainë.

Meta njoftoi planin për të publikuar WhatsApp Channels në 150 shtete. Ky projekt ngjan me funksionet e ofruara nga aplikacioni Telegram.

Instituti për Studimin e Luftës (ISW) ka thënë se ekziston mundësia që Rusia të përfshihet në këtë listë, raporton Sky News.

Rusia kishte vënë më parë kompaninë Meta në listën e saj të “ekstremistëve” dhe kishte ndaluar qasjen në Facebook dhe Instagram.

Rusia nuk dëshiron të dihet e vërteta për krimet në Ukrainë, pritet ta bllokojë WhatsApp-in

Sipas ISW, zyrtarët rusë kanë propozuar bllokimin e WhatsApp, veçanërisht nëse ky aplikacion do të shpërndante informacione të ndaluara.

Thinktank-i raporton se autoritetet ruse po përpjekin të kufizojnë hapësirën e informacionit në rrjetet sociale.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore