Financa

Rusia adopton monedhën e Kinës përballë sanksioneve perëndimore


Rusia ka adoptuar renminbin si një nga monedhat kryesore për rezervat e saj ndërkombëtare, tregtinë jashtë shtetit dhe madje edhe disa shërbime bankare personale, ndërsa ajo drejtohet drejt Kinës përballë sanksioneve perëndimore.

Ndryshimi e ka bërë Rusinë një shembull të rrallë të një vendi që adopton renminbin në vend të dollarit amerikan ose euros si monedhë rezervë, por paraqet rreziqe për Moskën duke pasur parasysh historinë e Pekinit të zhvlerësimeve të papritura të monedhës.

Dëshira e Kinës për adoptimin ndërkombëtar të renminbit ka mbetur kryesisht e paplotësuar, por Rusia është shtyrë drejt monedhës kineze nga sanksionet ndërkombëtare, ngrirja e 300 miliardë dollarëve të aseteve të saj ndërkombëtare dhe lëvizjet për të përjashtuar bankat e saj kryesore nga tregjet globale.

Rusia ishte ekonomia e katërt më e madhe, duke përjashtuar Hong Kongun, për vëllimet e tregtimit të renminbit në shkurt, sipas të dhënave nga sistemi global i pagesave Swift. Ai nuk u shfaq në top 15 para pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia.

“Një vit më parë, renminbi ishte një monedhë ekzotike e përdorur vetëm nga ata që punonin me Kinën. Tani njerëzit e përdorin atë për të gjitha llojet e transaksioneve të huaja, madje edhe ato që nuk kanë lidhje me Kinën”, tha Natalia Revenko, një themeluese e HELPYOU, një kompani që ndihmon klientët rusë në hapjen e llogarive bankare të huaja.

Rritja e tregtimit të renminbi-t pasqyroi orientimin ekonomik të Rusisë ndaj Kinës, pasi tregtia dypalëshe arriti një rekord prej 185 miliardë dollarësh në 2022. Kompanitë ruse paguajnë për shumicën e blerjeve të mallrave kineze në renminbi – blerje që u rritën ndjeshëm pas pushtimit.

Përpara pushtimit, më shumë se 60 për qind e pagesave të Rusisë për eksportet e saj bëheshin në ato që autoritetet e vendit i quajnë tani si “valuta toksike”, si dollari dhe euro, me renminbi që përbën më pak se 1 për qind.

Tani monedhat “toksike” kanë rënë në më pak se gjysmën e pagesave të eksportit, ndërsa renminbi përbën 16 për qind, sipas të dhënave nga Banka Qendrore e Rusisë (CBR).

Presidenti rus Vladimir Putin këtë muaj miratoi përdorimin më të gjerë ndërkombëtar të renminbit. Ai tha teksa u takua me presidentin kinez Xi Jinping se ai mbështet “përdorimin e juanit në pagesat midis Rusisë dhe vendeve të Azisë, Afrikës dhe Amerikës Latine”.

Më shumë se 50 banka ruse ofrojnë tani depozita në renminbi, shpesh me emra si “Silk Way” dhe “Crescent Moon”, duke tërhequr njerëz të zakonshëm me norma interesi më të larta se llogaritë e shprehura në dollarë amerikanë.

Rusët tashmë janë mësuar të mbajnë kursime në dollarë ose euro pasi përjetuan zhvlerësimin e papritur të rublës në vitet 1990.

Banka qendrore filloi të kalonte në renminbi edhe përpara pushtimit të plotë të Ukrainës, duke rritur pjesën e saj nga 13 për qind në më shumë se 17 për qind të rezervave të saj valutore në vitin deri në janar 2022, kur zbuloi detaje të strukturës së rezervave të saj valutore. për herë të fundit.

Shifra ka të ngjarë të mbetet e pandryshuar, duke pasur parasysh se banka qendrore nuk i rriti rezervat e saj në 2022.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore