Sport

Ruiz Jr kërkon ndeshjen kundër Fury-t, pasi planet e këtij të fundit kundër Usyk dështuan


Andy Ruiz Jr. ka propozuar që lufta e radhës e Tyson Fury-t të jetë kundër tij, duke thirrur në rrjetet sociale “Mbretin Cigan” pasi ai nuk arriti një marrëveshje me Oleksandr Usyk për të luftuar për titujt e padiskutueshëm të peshave të rënda.

Ruiz Jr. postoi një montazh të tij dhe Tyson Fury brenda një unaze, me flamurin britanik dhe meksikan si sfond dhe mbishkrimin: “Le ta bëjmë këtë”.

Fury ishte në prag të mbylljes së një marrëveshjeje për të luftuar Usyk më 29 prill, por skuadra e ukrainasit akuzoi Fury-n se nuk pranoi asnjë kompromis nga Usyk, duke dashur gjithmonë diçka më shumë pasi ai pranoi një kërkesë nga ana e Fury-t.

Andy Ruiz Jr tashmë e di se si është të jesh kampion bote në peshat e rënda pasi tronditi Anthony Joshua-n dhe gjithë botën duke i hequr titujt WBO, IBF dhe WBA nga britaniku, i cili rifitoi rripat e tij në revanshin e menjëhershëm. .

Thuhet se Ruiz Jr nuk po stërvitej mjaftueshëm dhe nuk kujdesej për veten para ndeshjes së revanshit, diçka që u shkaktua nga fama dhe vëmendja ekstreme që i solli pasi u bë meksikani i parë që fitoi një titull kampion bote në kategorinë e peshave të rënda, diçka që duket e çuditshme për një vend me një histori të pasur në këtë sport.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore