Lajme

Rritja e çmimit të energjisë – ministrat e Energjisë të BE-së do takohen në Slloveni


Ilustrim

Ministrat e energjisë të Bashkimit Evropian (BE) do të takohen në Slloveni të mërkurë për të diskutuar kostot rekord të energjisë të Evropës – disa qeveri kanë përgatitur ndihma urgjente me vlerë miliarda euro për familjet në vështirësi.

Shtrëngimi i çmimeve ka shtyrë vende të tilla, si Spanja dhe Franca, që janë fuqimisht kundër ndryshimit të planifikuar të sistemit të çmimeve të karbonit në BE.

Sipas tyre, kjo do t’i zhysë familjet më të varfra, në varfëri të tejskajshme, pasi faturat e energjisë elektrike dhe gazit do të rriten.

Si pjesë e paketës së Marrëveshjes së Gjelbër, që synon reduktimin e emetimeve të gazrave serë, Komisioni Evropian (KE) ka propozuar zgjerimin e tregut të karbonit të BE-së në makina dhe ngrohje për ndërtesat, përfshirë shtëpitë.

Disa ligjvënës në Parlamentin Evropian tani po shqyrtojnë heqjen dorë nga plani dhe zëvendësimin e tij me masa alternative, siç është rregullimi më i ashpër.

Pascal Canfin, eurodeputet francez dhe kreu i Komitetit të Parlamentit Evropian për mjedisin, i cili duhet të miratojë paketën e gjelbër të komisionit, tha se grupi i tij centrist Renew Europe po punonte në planet për të “rikalibruar” Skemën e Tregtimit të Emetimeve të bllokut (ETS) për të parandaluar një “gilet” jaunes 2.0 ” – një referencë për revoltën kundër rritjes së planifikuar të taksës së benzinës në Francë që filloi në vitin 2018.

“Unë nuk jam i bindur nga nevoja për të zgjeruar ETS”, tha Canfin, shqetësimet e të cilit për ndikimin shoqëror të masave ndahen nga disa OJQ mjedisore, të Gjelbrit në Parlamentin Evropian dhe qeveritë e qendrës së majtë në BE.

Marrëveshja e Gjelbër përfshin 13 politika të hartuara, për të zvogëluar emetimet e BE-së me 55% deri në vitin 2030 – krahasuar me nivelet e vitit 1990 – duke rënë në zero neto në vitin 2050.

Plani për të shtrirë ETS në sektorët e konsumit, si makina dhe banesa, do të rriste çmimet e benzinës dhe energjisë, sepse kompanitë do të detyrohen të blejnë kredi karboni për të mbuluar emetimet e tyre.

Brukseli, gjithashtu, ka propozuar një fond prej 30 miliardë eurosh, për të ndihmuar në kompensimin e atyre që janë goditur më shumë nga ndryshimet.

Vlerësimet e brendshme të BE-së sugjerojnë që një çmim karboni prej 50 euro për ton për benzinë ​​dhe ngrohje për ndërtesat do të impononte një kosto prej 40 miliardë euro për kompanitë e prekura.

“Ne mund ta përballojmë atë rritje”, tha një zyrtar i lartë i BE-së.

Canfin tha se shtrirja e ETS mund të bëhet më e pëlqyeshme, nëse çmimi në rritje i CO2 nuk përballohet nga qiramarrësit vendas, por fokusohet vetëm në ndërtesat komerciale.

Një opsion tjetër do të ishte përjashtimi i benzinës nga ETS dhe, në vend të kësaj, forcimi i objektivave të emetimeve për industrinë e automobilave.

“Ne duhet të përpiqemi ta bëjmë atë të funksionojë sepse nëse nuk funksionon, frika që kam është se do të dëmtojë të gjithë paketën (Marrëveshja e Gjelbër)”, tha ai.

Komisioni po u reziston ndryshimeve me shumicë në planet e tij, duke argumentuar se shtrirja e çmimeve të karbonit është mënyra e vetme për të ulur emetimet në sektorë të tillë, si transporti, gjurma e karbonit të të cilëve është rritur gjatë dekadës së fundit.

“Nëse zgjatja e ETS është zhdukur, ajo lë një boshllëk që duhet të mbushet”, tha zyrtari i BE-së. “Ju nuk mund të zëvendësoni thjesht një instrument si ETS me një objektiv të ri”.

Mosmarrëveshjet mbi mënyrën më të mirë për të hartuar një mekanizëm të çmimit të karbonit do të zgjasë me muaj, pasi qeveritë dhe eurodeputetët publikojnë pozicionet e tyre në ETS dhe planet e veçanta, duke përfshirë objektivat e emetimeve për makinat, një taksë kufitare të karbonit të BE-së dhe objektivat kombëtare të detyrueshme për gazrat serë.

Plani i Brukselit, për një fond prej 30 miliardë eurosh për klimën sociale, ka ngjallur kundërshtime në të ashtuquajturat shtete të kursyera veriore, si Holanda dhe kombet nordike, të cilat janë kundër transfertave financiare që komisioni thotë se janë vendimtare për drejtësinë shoqërore.

Nga ana tjetër, vendet jugore dhe lindore po kërkojnë një sasi më të madhe parash për të kufizuar ndikimin regresiv të kostove më të larta të karbonit.

Nicolas Schmit, komisioner i punësimit i BE-së, tha për FT se Brukseli do të plotësojë fondin e klimës me masa shtesë për të lehtësuar ndikimin social të politikës klimatike, përfshirë planet për rikualifikimin e punëtorëve.

“Ne nuk do të lëmë askënd të kujdeset për veten e tij, as kur bëhet fjalë për të siguruar faturat e tyre të energjisë”, përmbylli Schmit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore