Lajme

Royal Mint zbulon një monedhë ari gjigande 10 mijë £


Royal Mint ka prodhuar një monedhë ari 10 kilogramë, më e madhja në historinë e saj 1 mijë e 100-vjeçare.

U deshën 400 orë për të prodhuar monedhën, e përshkruar nga Mint si një “kryevepër”, përfshirë katër ditë lustrim.

Monedha tashmë është shitur.

Ndonëse nuk dhanë detaje rreth shitjes ose blerësit, u tha se një monedhë e këtij kalibri dhe zejtari përllogaritej afër gjashtëshifrorit.

Monedha, me gjerësi 20 cm, u krijua nga një ekip mjeshtëror i Mint, duke kombinuar aftësitë tradicionale me teknologjinë inovative. Teknikat moderne u përdorën në fillim të procesit, me makinat e gdhendjes të përdorura për të prerë me kujdes projektin në monedhë, e cila ka një prerje 10-mijëshe.

Një mjeshtër kryesor i veglave më pas punoi me dorë monedhën, duke hequr çdo shenjë të bërë nga procesi i prerjes, para katër ditësh lustrimi. Më në fund, monedha ishte e mbuluar me lazer për të strukturuar sipërfaqen.

Monedha shënon përfundimin e koleksionit të monedhave përkujtimore të Mint’s Queen’s Beasts. Seria u frymëzua nga 10 statuja prej guri, të cilat rreshtuan rrugën e Mbretëreshës për në Abacinë Westminster në kurorëzimin e saj në 1953.

Duke filluar me Luanin e Anglisë në 2017, koleksioni ka shfaqur historinë dhe simbolikën e secilës krijesë nga ana e saj. Monedha e fundit ribashkon të gjitha kafshët në një model, duke përfshirë gjithashtu një luan, grifon, fajkua, dem, antilope, zagar, dragua, njëbrirësh dhe kalë.

Clare Maclennan, drejtoresha e monedhave përkujtimore në Mint Mbretërore, tha: “Ne jemi të kënaqur të zbulojmë një Mint Mbretëror, së pari me krijimin e monedhës më të madhe të MB për të festuar përfundimin e koleksionit të monedhave përkujtimore të Mbretëreshës sonë”.

“Koleksioni i monedhave përkujtimore The Royal Mint’s Queen’s Beasts është rritur në popullaritet që kur kafsha e parë u prezantua në 2017, duke u preferuar midis koleksionistëve të monedhave në të gjithë globin. Kjo monedhë përcakton një standard të ri për prerjen, duke kombinuar teknika të vjetra me teknologji inovative, për të krijuar një vepër arti unike dhe të bukur. Kjo është monedha më e madhe e krijuar ndonjëherë nga Royal Mint dhe është dëshmi e ekspertizës, mjeshtërisë dhe aftësive të ekipit tonë”, përmbylli Maclennan.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore