Kosova

Rohde pajtohet me Szunyog: BQK ua dha pak kohë serbëve për t’u adaptuar me vendimin për dinarin


Jorn Rohde

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, është pajtuar me shefin e zyrës së Bashkimi Evropian, Tomas Szunyog, për sa i përket kohës së dhënë serbëve nga ana e Bankës Qendrore të Kosovës për adaptimin me vendimin për dinarin,

“Unë ndaj shqetësimin e njëjtë të ngritur nga kolegu im nga BE-ja”, ka shkruar ai në platformën sociale, X, ndërsa ka rishpërndarë njoftimin e takimit të Szunyog me Guvernatorin e BQK-së, Ahemt Ismaili.

Szunyog, këtë të marte, ka takuar Ismailin, ku ndër temat e diskutuara ka qenë vendimi i fundit i këtij institucioni financiar, i cili vendosi se pagesat në Kosovë mund të bëhen vetëm me valutën Euro gjë që nga autoritete në Serbi një vendim i tillë u interpretua se gjoja Qeveria po ndalon përdorimin e valutës shtetërore serbe, Dinarin, në Kosovë gjegjësisht në komunat të banuara me shumicë serbe.

Përmes një postimi në llogarinë e tij në, X, diplomati çek pas takimit ka shprehur shqetësimet e tij, meqë siç ka konsideruar ai, “është paraparë shumë pak kohë që serbët të adaptohen me vendimin e këtij institucioni”.

Vendimi i BQK-së pritet të hyjë në fuqi më 1 shkurt të këtij viti.

“E pyeta se si do të zbatohet, pasi pritet të ndikojë veçanërisht në jetën e qytetarëve në zonat me shumicë serbe. Shpreha shqetësimin për faktin se ka shumë pak kohë për përshtatje para hyrjes në fuqi të rregullores”, ka shkruar Szunyog.

Ankohet Szunyog i BE-së: BQK s’iu dha kohë serbëve të adaptohen me vendimin për dinarin

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore