Euro 2024

Robert Lewandowski dëmtohet përpara Euro 2024


Robert Lewandowski

Polonisë i është dhënë një goditje e dyfishtë dëmtimesh përpara fillimit të fushatës së saj në Euro 2024 më vonë këtë javë.

Kryetrajneri Michal Probierz tashmë është dashur të përballet me tërheqjen e Arkadiusz Milik i cili pësoi një dëmtim në gju gjatë miqësores me Ukrainën më 7 qershor.

Edhe pse Polonia është e pajisur mirë për lojtarët sulmues, mungesa e yllit të Juventus-it vendos përgjegjësi shtesë mbi sulmuesit e mbetur në skuadër.

Megjithatë, gjatë fitores 2-1 ndaj Turqisë të hënën mbrëma, Probierz pa se dy sulmues të tjerë duhet të zëvendësoheshin gjatë 33 minutave të para të ndeshjes.

Duke festuar golin e hapjes, Karol Swiderski pësoi një dëmtim në kavilje që e bëri atë të dilte nga fusha në minutën e 19-të.

Më pak se 15 minuta më vonë, ylli Lewandowski u rrëzua me një problem në kofshë dhe u tërhoq. Probierz nuk ishte i përgatitur të rrezikonte me sulmuesin legjendar të Barcelona-s.

Humbja e Lewandowski-t, një lojtar që ka 82 gola për vendin e tij, natyrisht do të ishte një goditje shumë më e madhe për Poloninë.

Megjithatë, ndikimi i Swiderski-t nuk mund të nënvlerësohet me 11 gola nga 31 paraqitje.

Probierz ka në stolin rezervë Krzysztof Piatek dhe Adam Buksa, por fakti që ata filluan në pankinën e zëvendësuesve kundër Turqisë mund të tregojë se Swiderski është i preferuar.

Ndërsa Probierz ka treguar se ai nuk është i përgatitur për të zgjedhur ndonjë zëvendësues, ai pranoi se kishte disa shqetësime për dëmtimin e Swiderski-t.

Megjithatë, në një notë pozitive, Probierz la të kuptohet se Lewandowski duhet të jetë i aftë për të zënë vendin e tij në ekip për ndeshjen hapëse të Euro 2024 të së dielës kundër Holandës.

Tre ndeshjet e Polonisë në fazat e grupeve zhvillohen kundër Holandës (16 qershor), Austrisë (21 qershor) dhe Francës (25 qershor).

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore