Përballje

Rivaliteti James – Curry arrin në kërcimin e fundit të mundshëm në gjysmëfinalen perëndimore


Foto: Cary Edmondson-USA TODAY Sports

Disa nga rivalitetet më të mëdha në sport përfshijnë Cristiano Ronaldo-n kundër Lionel Messi, Peyton Manning kundër Tom Brady, Rafael Nadal kundër Roger Federer, Larry Bird kundër Magic Johnson, Muhammad Ali kundër Joe Frazer dhe shumë të tjerë. LeBron James kundër Stephen Curry ka të ngjarë të arrijë kapitullin e fundit të martën në ndeshjen e parë të gjysmëfinaleve të Konferencës Perëndimore.

Kampionët në fuqi i mbijetuan ndeshjes së 7-të të raundit të parë në Playoff-in e NBA-së 2023, duke eliminuar Sacramento Kings.

Ndërkohë, Lakers shkatërroi Memphis Grizzlies në ndeshjen e 6-të, duke e mposhtur me 40 pikë.

James, 38 vjeç dhe Curry, 35, u përballën në finalet e NBA-së katër herë radhazi dhe kjo do të jetë përballja e tyre e parë në playoff pa trofeun Larry O’Brien në linjë.

Cleveland Cavaliers humbën tre nga ato katër finale radhazi kundër Golden State.

Në vitin 2016, Warriors regjistroi më shumë fitore në historinë e sezonit të rregullt (73), por humbi një epërsi 3-1 në finale ndaj James dhe ekipit të Cavs.

Ishte hera e parë në historinë e finaleve të NBA që një skuadër kishte përfunduar një rikthim pas humbjes 3-1 në seri.

Warriors sapo kishte mposhtur Oklahoma City Thunder në finalet e Konferencës Perëndimore pasi ishin duke humbur 3-1 dhe sapo Curry humbi ndaj James, Golden State rekrutoi Kevin Durant për të fituar dy unaza të tjera kundër Cavaliers.

E vetmja herë tjetër që James dhe Curry u takuan jashtë sezonit të rregullt ishte në turneun play-in të vitit 2021.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore