Lajme

Rinocerontët me kokë poshtë dhe studimet e orgazmës për pastrimin e hundës fitojnë çmimin Ig Nobel


Rinocerontët me kokë poshtë dhe orgazma për pastrimin e hundës: shpallen fituesit e Ig Nobel të vitit 2021

Studimet novatore në atë se sa mirë mjekrat zbutin grushtat në fytyrë, përfitimet e transportit të rinocerozëve me kokë poshtë dhe orgazmat si një qetësues hundësh u nderuan të enjten mbrëma me një nga çmimet më të lakmuara në shkencë: çmimin Ig Nobel.

Për të mos u ngatërruar me çmimet më prestigjioze dhe fitimprurëse – Nobel, që do të shpallen nga Stokholmi dhe Oslo muajin tjetër, Ig Nobelët festojnë sferat më të çuditshme të shkencës, duke shpërblyer kërkimet që së pari i bëjnë njerëzit të qeshin dhe më pas i bëjnë ata të mendojnë.

Në një ceremoni të mbajtur në internet dhe jo në teatrin e zakonshëm në Universitetin e Harvardit, laureatët e vërtetë të Nobelit u shpërndanë 10 Ig Nobel shkencëtarëve, ekonomistëve, mjekëve dhe matematikanëve nga 24 vende në gjashtë kontinente.

“Kur dëgjova se kisha fituar isha pak nervoz”, tha David Carrier, profesor i biologjisë në Universitetin e Utah dhe fitues i çmimit Ig Nobel për paqen. “Po mendoja, a e dua këtë çmim?”.

Prof Carrier dhe kolegët e tij u përpoqën të testonin hipotezën kontroverse se burrat evoluan mjekrën për të mbrojtur fytyrat e tyre në luftime me grushta. Ndërsa Charles Darwin – një njeri që përqafoi plotësisht flokët e fytyrës – mjekrat e dyshuara evoluan “si një zbukurim për të magjepsur ose emocionuar seksin e kundërt”, Carrier gjeti dëshmi për cilësitë e tyre mbrojtëse. Pasi hodhi pesha në një material të ngjashëm me kockat të mbuluar me qeth dele, ai arriti në përfundimin se lëkura me flokë thith shumë më tepër energji sesa lëkura e lëmuar.

“Nuk është se mjekra siguron shumë mbrojtje. Një goditje vërtet e fortë do të jetë gjithmonë e rrezikshme”, tha ai. “Ajo që mund të themi është se ato ofrojnë njëfarë mbrojtjeje për kockat dhe lëkurën. Ai, tani pyet veten nëse mjekrat mund të veprojnë edhe si mburojë e errët, duke e bërë nofullën më të vështirë për tu shënjestruar në një luftë me grushta.

Për të argëtuar auditorin e ceremonisë, shkencëtarët dhe këngëtarët kërkuan të ngjallnin shpresë për të ardhmen, duke kryer një premierë të një opere të vogël, që lidhte të rriturit e zemëruar, me ura miniaturë të varura.

Çmimi Nobel për Ekonominë shkoi te Pavlo Blavatskyy, një profesor në Montpellier Business School, i cili përdori një algoritëm vizioni kompjuterik dhe fotografi të politikanëve për të gjetur dëshmi se obeziteti është “i lidhur shumë” me korrupsionin kombëtar. Çmimi i fizikës nderoi kërkimin që shpjegoi pse këmbësorët nuk përplasen vazhdimisht, ndërsa çmimi kinetikë shpërbleu punën që tregoi pse ata ndonjëherë bëjnë.

Ndër laureatët e tjerë të Ig Nobelit të sapo prerë ishin Cmdr John A. Mulrennan (në pension) i Marinës Amerikane, i cili fitoi çmimin entomologji për zhdukjen e buburrecave në nëndetëse me një insekticid organofosfat shumë të fuqishëm.

Çmimi i transportit i shkoi një grupi që gjeti se rinocerozët e qetësuar me ajër me kokë poshtë është ndoshta më mirë për ta sesa t’i mbajnë në anët e tyre me varëse. Çmimi ekologjik nderoi hulumtimin në grupin e baktereve që jetojnë në çamçakëz të mbërthyer në trotuare, ndërsa çmimi i biologjisë shkoi për Dr Susanne Shötz në Universitetin Lund, për punën e saj të gjerë mbi gërvishtjet, cicërimat, trillimet, fëshfërimat, ulërimat, rënkimet dhe mjaullimet që përbëjnë komunikimin e maces.

Cem Bulut, profesor në Klinikat SLK në Heilbronn në Gjermani, dhe kolegët e tij, fituan çmimin e mjekësisë për kërkime që sugjerojnë se seksi me orgazmë është një degjenerues efektiv i hundës. Duke zhvilluar dyshime të bazuara në “vetë-vëzhgimin”, Bulut rekrutoi një grup bashkëpunëtorësh për të hetuar.

Çiftet detyruese u trajnuan me një pajisje për të matur rrjedhën e ajrit të hundës para seksit, menjëherë pas kulmit seksual dhe në pikat e rregullta kohore më pas. Sipas raportit të ekipit, seksi ishte po aq efektiv në pastrimin e hundëve të bllokuara, të paktën për një orë, sa dekongestantët komercialë, megjithëse Bulut pranon se nuk ka marrë të dhëna të forta nga të gjithë.

“Unë mendoj se disa njerëz nuk mund të përqëndrohen në pajisjen”, tha ai. Se si seksi mund të zhbllokojë hundën nuk është plotësisht e qartë, por Bulut sheh një numër faktorësh në lojë. “Unë mendoj se është një përzierje e eksitimit, stërvitjes fizike dhe ndryshimeve hormonale që vijnë me orgazmën”, tha ai.

Prof Jonathan Williams, një kimist atmosferik në Institutin për Kimi Max Planck dhe kolegët e tij fituan Ig Nobel për kimi për studimin se si aromat e lëshuara nga audienca e kinemasë ndryshojnë me dhunën e ekranit, komedinë, pezullimin dhe më shumë.

Ndër rezultatet e tjera, ata zbuluan se nivelet e izoprenit ndryshonin shumë gjatë filmave të frikshëm, duke i lejuar ata të bëjnë dallimin midis vlerësimeve të ndryshme të moshës së filmit.

“Tani ne e dimë që qeniet njerëzore transmetojnë sinjale në varësi të gjendjeve të ndryshme emocionale, pyetja e artë është nëse njerëzit e tjerë i perceptojnë ato sinjale,” tha Williams. “Nëse do të ishim në një dhomë të errët dhe unë do të kisha frikë, do ta merrnit atë?”

Ngjarja është prodhuar nga revista Annals of Improbable Research dhe përfunduar nga Marc Abrahams, mjeshtri i ceremonive, me fjalët: “Nëse nuk keni fituar një Nobel sonte – dhe veçanërisht nëse keni fituar – fat më të mirë vitin e ardhshëm”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore