Lajme

Rindizen protestat në Izrael pas shtytjes për ligjin e ri të drejtësisë


Qendra e biznesit të Izrael-it, Tel Aviv, pa protestën më të madhe antiqeveritare të shtunën kundër një shtytjeje të përtërirë nga koalicioni i djathtë i kryeministrit Benjamin Netanyahu për të riparuar sistemin e drejtësisë.

Dhjetëra mijëra demonstruan në të gjithë vendin, me tubimin në Tel Aviv duke tërhequr turma shumë më të mëdha se protestat e fundit, raportuan kanalet e lajmeve N12 News dhe Channel 13.

Demonstratat mbarëkombëtare filluan në janar kur qeveria njoftoi një plan për të riparuar gjyqësorin me një paketë legjislacioni që do të zhbënte disa kompetenca të Gjykatës së Lartë dhe do t’i jepte koalicionit një ndikim vendimtar në zgjedhjen e gjyqtarëve.

Protestat u qetësuan pak nga fundi i marsit kur Netanyahu, nën presion brenda dhe jashtë vendit, pezulloi planin për bisedime kompromisi me partitë opozitare që synonin të arrinin një marrëveshje të gjerë mbi reformat në drejtësi.

Por, duke i konsideruar bisedimet të pakuptimta muajin e kaluar, Netanyahu rifilloi përpjekjen e qeverisë së tij për të frenuar atë që ajo e sheh si një Gjykatë Supreme të tepruar, me prirje të majtë dhe elitare, megjithëse ai ka thënë se propozimet e reja janë më të moderuara.

Parlamenti pritet javën e ardhshme të mbajë të parën nga tre votimet mbi projektligjin e parë të ri, i cili kufizon disa nga kompetencat e Gjykatës së Lartë për të vendosur kundër vendimeve të qeverisë, ministrave dhe zyrtarëve të zgjedhur.

Opozita thotë se kjo lëvizje është një tjetër hap i rrezikshëm drejt frenimit të pavarësisë gjyqësore që përfundimisht do t’i nënshtrojë Gjykatën e Lartë politikanëve dhe do t’i hapte derën korrupsionit.

Udhëheqësit e protestës kanë thënë se planifikojnë të intensifikojnë demonstratat javën e ardhshme.

Përpjekja e qeverisë për të riparuar gjyqësorin ka ngjallur frikë për shëndetin demokratik të Izraelit dhe ka dëmtuar ekonominë, me shekelin që ka rënë më shumë se 5 për qind që nga fillimi i protestave.

Edhe pse ai argumenton pafajësinë e tij në një gjyq të gjatë korrupsioni, Netanyahu ka kërkuar të lehtësojë shqetësimin midis aleatëve perëndimorë dhe investitorëve të huaj duke thënë se ndryshimet e propozuara do të ndajnë më mirë degët e qeverisë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore