Financa

Rindërtimi ekonomik i Turqisë tërheq investitorët e huaj


Investitorët e huaj po futen në aksione dhe obligacione turke.

Kjo vjen teksa rishikimi i politikës ekonomike të Ankarasë ka zgjuar interesin e menaxherëve të fondeve që kanë braktisur vendin vitet e fundit.

Një seri marrëveshjesh këtë javë shënojnë shenjën e fundit se si disa investitorë të huaj janë të gatshëm të testojnë terrenin pasi presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ndryshoi papritmas kursin e politikës ekonomike pasi fitoi zgjedhjet e përgjithshme të majit.

Huadhënësit turq VakıfBank dhe Yapı Kredi shitën me sukses 1.3 miliardë dollarë kolektivisht në obligacione të shprehura në dollarë, ndërsa shitësi me pakicë i mallrave për fëmijë Ebebek tërhoqi dy duzina investitorë të huaj institucionalë për ofertën e tij fillestare publike prej 70 milionë dollarësh.

“Muajt e fundit kemi parë një ndryshim të dukshëm dhe pozitiv në interesin e investitorëve ndërkombëtarë në tregjet turke të kapitalit”, ka thënë Selim Kervancı, shefi ekzekutiv i HSBC në Turqi.

“Interesi ka një bazë të gjerë me kërkesën që vjen nga Britania e Madhe, Evropa, SHBA-të dhe Lindja e Mesme duke u fokusuar në Turqi si një destinacion investimi”.

Shumë nga marrëveshjet e këtij viti janë mbështetur tek investitorët turq me pakicë, të cilët kanë hyrë në treg në kërkim të strehimit nga një krizë akute inflacioni.

Investitorët e huaj kanë derdhur rreth 1.4 miliardë dollarë në tregun e aksioneve të Turqisë që nga fillimi i qershorit, por alokimet për aksionet dhe obligacionet e vendit mbeten pranë niveleve më të ulëta historike pasi politikat jo-ortodokse të Erdoganit destabilizuan ekonominë 900 miliardë dollarë të Turqisë dhe shkaktuan një krizë inflacioni.

Shpresat se Turqia do t’i përmbahet planit të saj të ri ekonomik u forcuan më tej kur Erdogani, një kundërshtar i përjetshëm i kostove të larta të huamarrjes, u zotua të ndjekë një “politikë të shtrënguar monetare” për të luftuar inflacionin.

Marrëveshjet e VakıfBank dhe Yapı Kredi theksojnë gjithashtu se si kompanitë kanë filluar të mendojnë për të shfrytëzuar tregjet ndërkombëtare të bonove, të cilat ishin parë nga shumë drejtues dhe bankierë si të mbyllura për njësitë turke, ndërsa shqetësimet ekonomike u rrotulluan në fillim të këtij viti.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore