Jetesë & Stil

Riley Keough kritikon shitjen e shtëpisë së Elvis Presley-t, ndërsa afrohet ankandi për konfiskim


Aktorja amerikane Riley Keough është duke sfiduar shitjen “mashtruese” të shtëpisë ikonike të gjyshit të saj, legjendës së muzikës Elvis Presley në Graceland përpara një ankandi të konfiskimit.

Një urdhër ndalimi i përkohshëm që ndalonte shitjen e pasurisë së Memphis u dha së fundmi, vetëm disa ditë përpara se ajo të dilte në ankand, sipas dokumenteve gjyqësore, shkruan PageSix, transmeton AlbanianPost.

Në fillim të këtij muaji, u zbulua se rezidenca e dashur e mbretit të ndjerë të ‘Rock and Roll-it’ do t’i shitej ofertuesit më të lartë pasi pronarja e saj e mëparshme, Lisa Marie Presley, dyshohet se dështoi të shlyente një hua prej 3.8 milionë dollarësh të marrë në vitin 2018 para vdekjes së saj.

Sipas një njoftimi publik në lidhje me sekuestrimin e pronës, Lisa dyshohet se nënshkroi një akt besimi me Naussany Investments and Private Lending dhe përdori pronën në Graceland si kolateral.

Megjithatë, një padi e ngritur nga Keough, më 15 maj argumenton se nëna e saj “kurrë” nuk mori një hua.

“Lisa Marie Presley kurrë nuk ka marrë hua para nga Naussany Investments dhe kurrë nuk i ka dhënë një akt besimi Naussany Investments”, thuhet në padi.

“Këto dokumente janë të rreme”, thuhet tutje në padi.

Keough gjithashtu pretendon se ofruesi i kredisë “nuk e ka regjistruar kurrë” “veprën e supozuar të besimit” në Zyrën e Regjistrimit të Qarkut Shelby, plus ka çështje “që tregojnë fuqishëm se dokumentet janë falsifikim”.

Aktorja më tej argumenton se noterja e përmendur në akt, Kimberly Philbrick, “asnjëherë nuk e ka takuar Lisa Marie Presley dhe as nuk ka noterizuar ndonjë dokument për të”.

Një seancë dëgjimore është caktuar për të mërkurën e 22 majit.

Keough u bë administratorja e vetëm i Graceland pas vdekjes së Lizës në janar të vitit 2023 në moshën 54-vjeçe.

Megjithatë, ylli i “Daisy Jones & The Six” duhej të luftonte për të trashëguar pasurinë pasi gjyshja e saj, Priscilla Presley, vuri në dyshim “autenticitetin dhe vlefshmërinë” e testamentit të vajzës së saj.

Ata e zgjidhën çështjen në maj të vitit 2023, ku Keough thuhet se ra dakord t’i paguante mbi 1 milion dollarë Priscillas, 78 vjeçe.

Ajo gjithashtu pranoi të mbulonte 400 mijë dollarë tarifa ligjore.

Elvis, Lisa dhe djali i saj, Benjamin Keough, janë varrosur në Graceland.

Pas vdekjes së Priscilla-s, ajo gjithashtu thuhet se do të varroset pranë Elvisit – një kërkesë që fillimisht u refuzua.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore