Art&dizajn

Reuters shkruan për statujën e Tony Blair që do zbulohet këtë qershor në Ferizaj


Agon Qosa - Skulptor

Mediumi prestigjioz Reuters, i ka kushtuar një artikull skulptorit Agon Qosa, i cili është krijues i një statuje të ish kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar, Tony Blair që do inaugurohet më 12 qershor në Ferizaj.

Blair, i cili ishte i pari i kryeministrisë britanike në kohën kur Kosova po sulmohej nga agresioni serb, njihet për rolin e tij udhëheqës gjatë fushatës për bombardimin e NATO-s në vitin 1999.

Më poshtë vijon artikulli pa ndërhyrje i Reuters.

Agon Qosa – Skulptor.

Teksa skulptori Agon Qosa i bëri disa nga prekjet e fundit një statuje të Tony Blair, ai mendoi për atë që ish-kryeministri britanik kishte bërë për Kosovën një çerek shekulli më parë.

Qosa dhe shqiptarët e tjerë etnikë në Kosovë idhullojnë Blair-in për rolin e tij udhëheqës gjatë një fushate bombardimi të NATO-s në vitin 1999 që ndaloi përparimet e forcave serbe dhe në fund e ndihmoi kombin e vogël ballkanik të fitonte pavarësinë.

Njëzet e pesë vjet më vonë, Qosa po përfundon një statujë prej balte të përmasave reale të Blair, e cila do të derdhet në bronz dhe do të vendoset në bulevardin Blair në qytetin lindor të Ferizajt më 12 qershor, që shënon fundin e luftës së Kosovës 1998-99.

“Vendosa ta kem atë në qytetin tonë, në Kosovën tonë, për të mbërritur i lumtur dhe i gëzuar”, tha Qosa ndërsa punonte në statujën që përshkruan Blair-in duke buzëqeshur me një kostum, njërin krah të ngritur në valë.

Më shumë se 13 mijë njerëz, kryesisht shqiptarë vendas, u vranë në luftën e viteve 1998-99.

Blair, i cili ishte kryeministër i Britanisë nga viti 1997 deri në vitin 2007, mbështeti bombardimet e NATO-s ndaj Serbisë për ta detyruar atë të tërhiqej nga Kosova.

Shumë mbështetës më vonë u zhgënjyen me Blair-in për rolin e mëvonshëm të Britanisë në pushtimin e Irakut të udhëhequr nga SHBA-ja në vitin 2003, por shumë njerëz në Kosovë ndajnë entuziazmin e Qosës.

Sipas zyrës kombëtare të statistikave, më shumë se 10 persona quhen Tonibler, Toni ose Bler – drejtshkrimet janë ndryshuar për t’iu përshtatur shqiptimeve lokale.

Bill Clinton, i cili ishte president i SHBA-së në kohën e fushatës së bombardimeve të NATO-s, ka gjithashtu një statujë në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore