Lajme

Republikanët shpallin një hetim ndaj Joe Biden


Përfaqësuesit James Comer dhe Jim Jordan njoftuan se republikanët e Dhomës do të hapnin një hetim për të përcaktuar shkallën e përfshirjes së presidentit amerikan Joe Biden në marrëdhëniet e biznesit të djalit të tij Hunter Biden.

Lajmi u bë i ditur gjatë një konference shtypi të mbajtur të enjten në mëngjes.

Sipas Comer dhe Jordan, republikanët kanë mbledhur tashmë prova inkriminuese të mashtrimit, shkeljes së Aktit të Regjistrimit të Agjentëve të Huaj, pastrimit të parave dhe evazionit fiskal, midis krimeve të tjera që dyshohet se janë kryer nga dyshja Biden.

Jordan, i cili pritet të bëhet kryetar i Komitetit Gjyqësor të Dhomës së Përfaqësuesve tani që republikanët kanë siguruar një shumicë të ngushtë në dhomë, planifikon t’i bëjë marrëdhëniet e biznesit jashtë shtetit të Bidenit një fokus qendror të përpjekjeve mbikëqyrëse të komitetit në Kongresin e ri.

Aktiviteti i biznesit dhe përdorimi i drogës i Hunter Biden ka qenë prej kohësh një përgjegjësi politike për presidentin, i cili i ka qëndruar pranë dhe ka deklaruar se është “krenar” për djalin e tij.

Sipas një raporti të Washington Post nga muaji i kaluar, avokati amerikan në Delaware aktualisht po shqyrton akuzat kundër Hunter Biden, të cilit i janë paraqitur prova nga hetuesit federalë se Biden ka kryer evazion fiskal dhe ka gënjyer për përdorimin e tij të drogës në një formular që ai ka plotësuar për të blerë një armë zjarri.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore